Magazyn ukazywał się na polskim rynku przez 27 lat. Był skierowany do mężczyzn i utrwalał uprzedmiotowienie kobiet, seksizm. W grudniu zeszłego roku pojawił się na internetowej aukcji i został kupiony przez kilka podmiotów, które zgodnie postanowiły go zamknąć. Ale dziś, 8 marca 2019 roku, ukazuje się jeszcze jego ostatni numer. Zupełnie inny niż wszystkie dotychczasowe. Taki, w którym kobiety są podmiotem a nie przedmiotem. 

Za przygotowanie ostatniego wydania odpowiadał zespół redakcyjny portalu Gazeta.pl (Agora), a my już w tym miejscu możemy Wam zdradzić, że i my miałyśmy przyjemność stworzyć materiały do „Twojego Weekendu”. Materiały o seksizmie, a dokładnie takie, które podpowiadają, jak go unikać. Piszemy o tym, co nas wkurza, stresuje, nie pozwala skupić się na obowiązkach w pracy, zrobić spokojnie zakupów. Jest więc o wymuszaniu uśmiechów na twarzach obcych dziewczyn, o prawieniu niechcianych komplementów, mansplainingu czy cat-callingu. Krótko, jasno i na temat.

1 twoj weekend

2 twoj weekend

Na okładce magazynu kobiety: pewne siebie, swojego zdania, mówiące pełnym głosem. Orina Krajewska, Ewa Kasprzyk i Joanna Jędrzejczy w obiektywie Weroniki Ławniczak. W środku zdjęcia Zuzy Krajewskie odsłaniające kulisy macierzyństwa bez pudrowania. Rozmowa z Rafałem i Tymkiem Bryndalami o tym, jak wychować syna na feministę. Pozycje obowiązkowe, czyli wartościowe lektury, polecają zaprzyjaźnieni z naszą redakcją Iza Cupiał i Jakub Szestowicki.

W ostatnim wydaniu „Twojego Weekendu” zachowane zostały znane dotychczasowym czytelnikom sekcje i rubryki, takie jak: Dossier, Pozycje, Plakat czy Komiks, ale redaktorki i redaktorzy zadbali, aby w przewrotny sposób nadać im zupełnie nowe znaczenie.

„Chodzi o symboliczny koniec epoki uprzedmiaotawiania kobiet.Mamy nadzieję, że właśnie taki „Twój Weekend” będzie głosem w ważnej dyskusji o potrzebie równości” – mówi Agnieszka Siuzdak, dyrektorka pionu Gazeta.pl.

Magazyn liczy 48 stron, kosztuje 9,99 zł. Dostępny jest w salonach Empik i kioskach, a także w internecie: twojweekend.pl.

3 twoj weekend 

Fot. materiały prasowe