Reakcja to motyw przewodni tegorocznego konkursu APH. „Najgorsza, gdy nie ma jej wcale” – brzmi komentarz na stronie wydarzenia. Prace finalistek i finalistów nie tylko konfrontowały się z reakcjami, ale same nimi były. Dzieła nagrodzonych artystek i artystów to reakcje na zanurzenie w lokalnym środowisku, problemy społeczno-polityczne i uwikłanie we współczesny język. Poznajcie zwyciężczynie i zwycięzców 18. edycji konkursu Artystyczna Podróży Hestii.

Przez dwa majowe tygodnie w Muzeum nad Wisłą można było zobaczyć wystawę finałowych prac 18. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. 17 maja odbyła się Gala Finałowa, podczas której ogłoszono nazwiska laureatek i laureatów konkursu. Artystyczna Podróż Hestii od 2002 roku wyróżnia młode twórczynie i twórców (studentki i studentów IV i V roku polskich uczelni i kierunków artystycznych), dając możliwość odbycia zagranicznej rezydencji w Nowym Jorku oraz Wilnie, a także współpracy przy projekcie koncepcji wizualnej Raportu Rocznego Grupy ERGO Hestia na warunkach komercyjnych. Celem konkursu jest promocja debiutujących studentek/ów-artystek/ów, budowanie ich zawodowej pozycji na rynku artystycznym oraz poszerzanie relacji w obrębie pola sztuki.

Laureatką Nagrody Głównej została Barbara Gryka – studentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wykonana przez nią techniką mieszaną instalacja „Architektura od środka” to projekt zrealizowany na styku sztuki i socjologii. W ramach rezydencji projektu „Meet the Neighbours” artystka przeprowadziła się do Lublina, gdzie zanurzyła się w nowe, lokalne społeczeństwo, kolekcjonując relacje i ich artefakty: fotografie mieszkańców/nek, książki, sztuczne kwiaty, naczynia, produkty spożywcze. Główną nagrodą jest miesięczna rezydencja w Nowym Jorku (Residency Unlimited) sfinansowana przez Organizatora konkursu.

1 aph hestia artystyczna podroz hestii

Drugą Nagrodę otrzymał Mateusz Kowalczyk z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych za zaangażowaną politycznie pracę „Szaman Polski”. Zwycięzca odbędzie miesięczną rezydencję artystyczną w Wilnie (Rupert’s Residency Programme).

2 aph hestia artystyczna podroz hestii

Zdobywcą Nagrody Specjalnej został Bruno Althamer, nagrodzony podczas 17. edycji konkursu stypendium Fundacji APH za wykonanie pracy „Pałka pokoju”. Artysta otrzymuje możliwość współpracy przy projekcie i realizacji koncepcji artystycznej Raportu Rocznego Grupy ERGO Hestia na warunkach komercyjnych uregulowanych osobnymi umowami.

3 aph hestia artystyczna podroz hestii

Laureatką Nagrody Publiczności jest Irena Zieniewicz studiująca na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, która wykonała instalację „Mowa Nienawiści”. Artystka porusza społeczno-językowy problem hejtu, który symbolicznie unaocznia przy użyciu czekoladowych przetransponowanych fal dźwiękowych. Jadalne tworzywo ma nawiązywać do relacji, w jakiej sytuujemy się wobec mowy nienawiści – karmimy się nią.

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym oraz życzymy owocnych inspiracji na drodze artystycznej!

4 aph hestia artystyczna podroz hestii 

Fot. Piotr Litwic / materiały prasowe APH