Jedna z najwybitniejszych, ale i najbardziej kontrowersyjnych intelektualistek drugiej połowy XX wieku. Cytujemy Susan Sontag – pisarkę, eseistkę, aktywistkę.

Susan Sontag – buntowniczka, która nie bała się krytykować. Z szalonym apetytem na życie. Łaknęła zarówno doznań intelektualnych, jak i emocjonalnych oraz seksualnych. Susan Sontag urodziła się w 1933 roku w Nowym Jorku w rodzinie żydowskiej. W wieku 17 lat wyszła za profesora Philipa Rieffa. Później wiązała się również z kobietami, między innymi Lucindą Childs, Marią Irene Fornes i Annie Leibovitz. Książki Sontag przetłumaczono na ponad 30 języków. Do jej najbardziej znanych powieści „Miłośnik wulkanów” i „W Ameryce”. Pisała również eseje publikowane na łamach prestiżowych tytułów takich jak „New Yorker” czy „The Times”. Eseje Sontag zostały wydane także w formie książek; do najważniejszych należą „O fotografii”. Pisarka tworzyła również sztuki teatralne i scenariusze filmowe. Sontag ze względu na talent oraz co nie mniej istotne: wyraziste poglądy, ugruntowała sobie miejsce nie tylko w świecie intelektualistów; awansowała do miana kulturowej ikony. Zmarła w roku 2004 w rodzinnym Nowym Jorku.

1

2

3

5

6

7

8

9

10

4

11

Fot. opracowanie graficzne Małgorzata Stolińska dla enter the ROOM na bazie zdjęć z unsplash.com, wikipedia.org i pinterest.com