Aktorka, feministka, orędowniczka ekologii, matka. Swoją przygodę z aktorstwem zaczynała od teatru i do dziś najbardziej lubi wracać właśnie na scenę. Cytujemy Cate Blanchett.

Ma już na koncie 2 Oscary – jeden za drugoplanową rolę Katharine Hepburn w filmie Aviator, drugi za pierwszoplanową kreację w Blue Jasmine Woody’ego Allena. W tym roku otrzymała nominację za główną rolę w filmie Carol opowiadającym o miłości między dwoma kobietami. Mimo hollywoodzkich sukcesów Blanchett najbardziej docenia pracę w teatrze wraz ze swoim mężem, scenarzystą Andrew Uptonem. Słynie z błyskotliwych wypowiedzi – nieraz zabawnych, innym razem bezkompromisowo krytycznych, choćby wobec obowiązującego w branży filmowej kultu sztucznego piękna. Tym razem cytujemy utalentowaną Australijkę.

Cate Blanchett: Jeżeli wspólnie z kimś się starzejesz, przechodzisz przez wiele ról - jesteście kochankami, przyjaciółmi, wrogami, kolegami, nieznajomymi, bratem i siostrą. Tak właśnie wygląda intymność.

Cate Blanchett: Żaden problem nie może być dziś na tyle wyizolowany, by dotyczył tylko lokalnej polityki

Cate Blanchett: Branie ślubu to szaleństwo

Cate Blanchett: Ludzie zakładają, że aktorzy to urodzeni kłamcy, ale ja uważam, że zadaniem aktora jest mówienie prawdy.

Cate Blanchett: Nie panikuję, gdy moje zmarszczki mimiczne się pogłębiają. Kto chciałby mieć twarz pozbawioną historii i poczucia humoru?

Fot. opracowanie graficzne Małgorzata Stolińska dla enter the ROOM na bazie zdjęć z unsplash.com i hollywoodreporter.com