Jeden z najsłynniejszych naukowców wszechczasów, noblista, pacyfista, ateista, twórca teorii względności. Alberta Einsteina uwielbiamy nie tylko za geniusz, ale i za cięty język, poczucie humoru i nierespektowanie autorytetów.

Spod jego ręki wyszło ponad 450 publikacji, w tym ponad 300 o charakterze naukowym. Tytan pracy? Tak, ale nieznoszący schematycznego myślenia, zaszczepianego w ludziach poczucia obowiązku i… zbyt poważnego traktowania przez ludzi ich kariery zawodowej. Niemiecki fizyk żydowskiego pochodzenia pierwsze przełomowe prace opublikował w 1905 roku, w 1915 miał już na koncie ogólną teorię względności, a 6 lat później Nagrodę Nobla w garści. Po dojściu do władzy nazistów postanowił nie wracać do Niemiec i zostać w Stanach Zjednoczonych, do których wyjechał w celach naukowych. Do śmierci w roku 1955 roku oddawał się fizyce oraz filozofii nauki. Wiele z jego odkryć stało się bazą dla współczesnej nauki. Aby ukarać mnie za moją pogardę dla autorytetów, los sprawił, że sam stałem się autorytetem – skwitował kiedyś swoje życie Einstein. Autorytetem jest do dziś – równie kontrowersyjnym, co podziwianym.

 alber einstein cytaty 2

alber einstein cytaty 4

alber einstein cytaty 3

alber einstein cytaty 8

alber einstein cytaty 5

alber einstein cytaty 6

alber einstein cytaty 10

alber einstein cytaty 9

alber einstein cytaty 11

alber einstein cytaty 12

alber einstein cytaty 13

alber einstein cytaty 14

alber einstein cytaty 15

alber einstein cytaty 7

alber einstein cytaty 1

Fot. opracowanie graficzne Małgorzata Stolińska dla enter the ROOM na bazie zdjęć z unsplash.com, pinterest.com, wikipedia.com