Ikona dziennikarstwa, feministka, założycielka kultowego magazynu „Ms.”. Cytujemy bezkompromisową i niepozbawioną poczucia humoru Glorię Steinem.

Steinem urodziła się w roku 1934 w stanie Ohio. Po studiach wyjechała na dwuletnie stypendium do Indii, później realizowała zlecenia dla CIA. Karierę dziennikarską rozpoczęła w latach 60. Rozgłos przyniósł jej artykuł o króliczkach Playboya. Aby napisać tekst, zatrudniła się incognito w jednym z klubów Playboya. Wielkim zainteresowaniem cieszył się również jej cykl artykułów o trudnościach w godzeniu pracy zawodowej i obowiązków domowych. Steinem ma też na koncie słynny tekst w „Cosmopolitan” o tym, co by było, gdyby to mężczyźni przechodzili co miesiąc menstruację. Dopiero w założonym przez siebie w latach 70. magazynie „Ms.” mogła w pełni łączyć swoje dwie największe pasje – pisanie i walkę na rzecz praw kobiet. Dziennikarka do dziś pozostaje aktywna zawodowo. Wciąż działa w ruchu feministycznym, prowadzi wykłady, komentuje bieżące wydarzenia, a ostatnio wydała nową książkę,„My Life on the Road”, w której opowiada o swojej działalności, o rozwoju ruchu feministycznego i oczywiście o samych kobietach.

 cytat gloria steinem 3

cytat gloria steinem 8

cytat gloria steinem 7

cytat gloria steinem 6

 

cytat gloria steinem 2

 cytat gloria steinem 9

cytat gloria steinem 10

cytat gloria steinem 11

cytat gloria steinem 5

cytat gloria steinem

Fot. opracowanie graficzne Małgorzata Stolińska dla enter the ROOM na bazie zdjęć z unsplash.com, wikipedia.com, pinterest.com