Pisarz, dziennikarz, noblista, niedoszły prezydent Peru, dziś markiz za sprawą nobilitacji nadanej przez króla Hiszpanii. Cytujemy Mario Vargasa Llosę.

Rodzice nie chcieli, by pisał. W kraju, w którym dominowała kultura machismo, pisanie było postrzegane jako kobieca profesja. Dlatego, gdy młody Vargas Llosa zaczął tworzyć pierwsze opowiadania, ojciec wysłał go do szkoły kadetów w Limie. Swoje przeżycia z tamtego czasu późniejszy literat opisał w książce Miasto i psy. Nie zamierzał dostosowywać się do wymagań rodziców. Wybrał studia humanistyczne na Uniwersytecie św. Marka w Limie zamiast na Pontyfikalnym Uniwersytecie Katolickim Peru, do którego uczęszczała młodzież z klas wyższych. Szybko rozpoczął karierę dziennikarską, wbrew woli rodziców poślubił również starszą o 10 lat daleką ciotkę Julię. Związek z nią opisał w powieści Ciotka Julia i skryba. Kolejną wybranką Llosy była daleka kuzynka Patricia, którą poślubił po rozwodzie z Julią. Małżeństwo z Patricią przetrwało 50 lat i zakończyło się dopiero, gdy Llosa związał się z matką Enrique Iglesiasa – Isabel Preysler. Vargas Llosa w trakcie swojej kilkudziesięcioletniej kariery pisarskiej zdobył większość najważniejszych nagród literackichNagrodę Cervantesa, czyli najwyższe możliwe wyróżnienie w świecie literatury hiszpańskojęzycznej, nagrodę amerykańskiego Pen Clubu czy wspomnianego już Nobla. Pisarz kandydował również na prezydenta Peru w roku 1990 i nieomal wygrał wybory. Został mianowany markizem przez króla Hiszpanii. Do najbardziej znanych dzieł Mario Vargasa Llosy należą między innymi powieści: Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki, Marzenie Celta, Pochwała macochy, Pantaleon i wizytantki, Rozmowa w katedrze. Llosa tworzy również opowiadania, sztuki teatralne, reportaże. Pozostaje aktywny pisarsko do dziś.

Mario Vargas Llosa love

Mario Vargas Llosa love 2

Mario Vargas Llosa love 4

Mario Vargas Llosa love 5

Mario Vargas Llosa love 7

Mario Vargas Llosa love 8

Mario Vargas Llosa love 9

Mario Vargas Llosa love 6

Mario Vargas Llosa love 3

Fot. opracowanie graficzne Małgorzata Stolińska dla enter the ROOM na bazie zdjęć z unsplash.com, pinterest.com i materiałów prasowych