Działaczka ekologiczna i społeczna, feministka, jedna z najwybitniejszych postaci literatury kanadyjskiej. Cytujemy Margaret Atwood.

Kiedyś zbuntowana przedstawicielka kontrkultury lat 60., dziś aktywistka, wegetarianka i wykładowczyni. Od kilku lat nazwisko Atwood pojawia się systematycznie, gdy spekuluje się o potencjalnych laureatach do literackiej Nagrody Nobla. Pisarka wciąż częściowo pozostaje w cieniu innej kanadyjskiej literatki – Alice Munro. Twórczość Atwood jest jednak równie cenna i znacznie bardziej różnorodna. Urodzona w Ottawie pisarka ma na koncie powieści i opowiadania, ale i zbiory poezji, książki dla dzieci oraz prace krytyczne. Do jej najbardziej znanych książek należą takie pozycje jak: „Ślepy zabójca”, „Opowieść podręcznej”, „Wynurzenie”, „Kobieta do zjedzenia”, „Grace i Grace” czy „Życie przed mężczyzną”. Akcja większości dzieł Atwood osadzona jest w Kanadzie i przedstawiona z punktu widzenia kobiet.

cytat Margaret Atwood

cytat Margaret Atwood 2

cytat Margaret Atwood 3

cytat Margaret Atwood 4

cytat Margaret Atwood 7

cytat Margaret Atwood 5

cytat Margaret Atwood 8

cytat Margaret Atwood 6

cytat Margaret Atwood 10

cytat Margaret Atwood 9

Fot. opracowanie graficzne Małgorzata Stolińska dla enter the ROOM na bazie zdjęć z wikipedia.org, unsplash.com, pinterest.com