Miejsce w literackim panteonie zapewnił mu cykl powieściowy „W poszukiwaniu straconego czasu”. Zawarty w nim fragment o smaku magdalenek znają chyba wszyscy, my prezentujemy rzadziej przywoływane myśli Marcela Prousta.

Proust urodził się 1871 w Auteuil we Francji, w bogatej rodzinie mieszczańskiej. Jego ojciec był znanym lekarzem i epidemiologiem, miał na koncie liczne książki i artykuły o medycynie i higienie. Był dla syna wzorem pracowitości. Matka pisarza również należała do oczytanych. Proust już jako uczeń zaczął pisać i publikować, między innymi w magazynach literackich, nie potrafił się jednak zmotywować się do systematycznego tworzenia. Ojciec nalegał więc, by syn zrezygnował z planów bycia literatem i znalazł sobie normalny zawód. Tak autor „W stronę Swanna” został wolontariuszem w bibliotece, bardzo szybko przeszedł jednak na zwolnienie lekarskie, które systematycznie przedłużał przez kolejne lata. Proust nigdy nie podjął się żadnej pracy poza pisaniem, do końca życia mieszkał też w domu rodziców. Był homoseksualistą i prawdopodobnie najdłużej związany był z pianistą Reynaldo Hahnem. Choć Proust nie znał dobrze angielskiego, z pomocą matki i kuzynki przetłumaczył kilka książek Johna Ruskina, którego twórczością był zafascynowany. „Nie twierdzę, że znam angielski. Twierdzę, że znam Ruskina” – argumentował podobno w rozmowie z wydawcą. Najbardziej znanym dziełem Prousta jest bez wątpienia siedmiotomowa powieść „W poszukiwaniu straconego czasu”. Pisarz pracował nad nią od roku 1909, a dzieło ukończył niedługo przed śmiercią w roku 1922. Marcel Proust uważany jest za jednego z pisarzy, którzy wywarli największy wpływ na literaturę XX wieku.

cytat Marcel Proust enter the room

cytat Marcel Proust enter the room 2

cytat Marcel Proust enter the room 4

cytat Marcel Proust enter the room 3

cytat Marcel Proust enter the room 6

cytat Marcel Proust enter the room 5

cytat Marcel Proust enter the room 8

cytat Marcel Proust enter the room 7

9

cytat Marcel Proust enter the room 10

cytat Marcel Proust enter the room 11

Fot. opracowanie graficzne Małgorzata Stolińska dla enter the ROOM na bazie zdjęć z unsplash.com, wikipedia.org, pinterest.com i materiałów prasowych