Jeden z ojców egzystencjalizmu, nazywany Sokratesem Północy. Cytujemy duńskiego filozofa, teologa i poetę – Sørena Kierkegaarda.

Większość życia spędził nie ruszając się z Kopenhagi, ale nie przeszkodziło mu to w zostaniu literacką legendą. Krytyk Hegla, wielbiciel Pascala i św. Augustyna, przyjaciel Andersena oraz wielu innych duńskich artystów i intelektualistów. Na życie i twórczość Kierkegaarda ogromny wpływ miało religijne wychowanie. To zasługa ojca filozofa, który przez całe życie zmagał się z poczuciem winy za grzechy z przeszłości. Sam Søren Kierkegaard, choć miał na koncie bardzo hulaszczy okres życia, w swoich dziełach starał się przede wszystkim zinterpretować kluczowe pojęcia chrześcijaństwa. Na jego stosunku do miłości zaważyły zerwane w niejasnych okolicznościach zaręczyny z Reginą Olsen. Duńczyk przyczynił się do rozwoju XX-wiecznej filozofii i teologii, ale również literatury, sztuki i psychologii.

Sren Kierkegaard cytat 01

Sren Kierkegaard cytat 02

Sren Kierkegaard cytat 03

Sren Kierkegaard cytat 04

Sren Kierkegaard cytat 05

Sren Kierkegaard cytat 06

Sren Kierkegaard cytat 07

Sren Kierkegaard cytat 08

Sren Kierkegaard cytat 09

Sren Kierkegaard cytat 10 

Fot. opracowanie graficzne Małgorzata Stolińska dla enter the ROOM na bazie zdjęć z unsplash.com, wikipedia.com, pinterest.com