Znawca i wielbiciel kobiet, szczególnie tych po trzydziestce. Przez większą część życia zmagał się z długami, ale możliwe, że gdyby nie dręczący go wierzyciele, Balzac nie napisałby tak wielu powieści. A zostawił ich po sobie ponad 70 w ramach cyklu „Komedia ludzka”. Cytujemy jednego z najważniejszych dziewiętnastowiecznych pisarzy.

Niekochany przez matkę większość dzieciństwa spędził poza domem. Choć relacja z pierwszą ważną kobietą w jego życiu do udanych nie należała, Honoré de Balzac jako twórca stał się ulubieńcem płci pięknej. Gdy zrezygnował z wybranej dla niego przez ojca kariery prawnika i wyjechał do Paryża, by pisać, początkowo żył w biedzie. Pomogła mu jego pierwsza kochanka – czterdziestoparoletnia pani de Berny. Od tego czasu Balzac wiązał się głównie z kobietami starszymi od siebie, rekompensując sobie w ten sposób niedobór rodzicielskiego uczucia. Marzył o ślubie z bogatą arystokratką, która raz na zawsze rozwiązałaby jego problemy z długami i ułatwiła mu wkroczenie do wielkiego świata ludzi o błękitnej krwi. Marzenie spełniło się dopiero pod koniec życia pisarza, gdy po kilkunastoletniej znajomości został mężem polskiej szlachcianki – Eweliny Hańskiej. Wcześniej z „upolowaniem” właściwej arystokratki było trudno. Choć proza Balzaca miała rzesze wielbicielek, on sam – tęgi, głośny, żarłoczny i na siłę starający wkupić się do świata elit  na paniach niekoniecznie już robił wrażenie. Jednak nawet ci, którzy nie przepadali za sposobem bycia literata, nie mogli odmówić mu talentu. Honoré de Balzac tworzył w szalonym tempie, przyciskany do spłaty kolejnych długów za wystawne życie. Zdarzało mu się publikować nawet pięć czy sześć powieści rocznie. W intensywnej, wielogodzinnej nocnej pracy pomagała mu kawa, która stała się jego cichym zabójcą, psując mu żołądek i serce. Balzac umarł w wieku zaledwie 51 lat, zostawił po sobie jednak dziesiątki utworów – powieści, opowiadań, szkiców. Większość z nich tworzy monumentalny cykl „Komedia ludzka”. Dziś Francuz uważany jest za jednego z najwybitniejszych dziewiętnastowiecznych pisarzy europejskich i stawiany obok Dickensa i Tołstoja.

2 cytaty Honor de Balzac

1 cytaty Honor de Balzac

10 cytaty Honor de Balzac

 4 cytaty Honor de Balzac

3 cytaty Honor de Balzac

5 cytaty Honor de Balzac

6 cytaty Honor de Balzac

8 cytaty Honor de Balzac

9 cytaty Honor de Balzac

7 cytaty Honor de Balzac

Fot. opracowanie graficzne Małgorzata Stolińska dla enter the ROOM na bazie zdjęć wikipedia.org, unsplash.com i pinterest.com