Ze „Zbrodnią i karą” pod ręką przechadza się między innymi bohater filmu „Wszystko gra”. Woody Allen to jednak niejedyny twórca zafascynowany twórczością Fiodora Dostojewskiego, odwołań do książek Rosjanina w literaturze, filmie i sztuce jest bez liku. Tym razem i my cytujemy słynnego literata.

Autor słynnej „Zbrodni i kary”, „Biesów”, „Braci Karamazow”, „Idioty”. „Dostojewski – genialna rura kanalizacyjna duszy rosyjskiej. Wszystko tam ściekło. Takiej oczyszczającej psychoanalizy nie przeszedł żaden naród” – pisał o nim Julian Tuwim. Ksiądz profesor Henryk Paprocki komentował za to, że tak naprawdę to Dostojewski, a nie Freud odkrył podświadomość. Rosjanin zadawał w swojej twórczości podstawowe pytania o ludzką egzystencję, eksplorował moralność, stawiał bohaterów w skrajnych sytuacjach, by powiedzieć o nich nieraz trudną i niewygodną prawdę. Cytujemy dziewiętnastowiecznego pisarza, myśliciela i tłumacza, którego praca zmieniła oblicze światowej literatury.

9 fiodor dostojewski cytat entertheroom literatura

1 fiodor dostojewski cytat entertheroom literatura

2 fiodor dostojewski cytat entertheroom literatura

3 fiodor dostojewski cytat entertheroom literatura

4 fiodor dostojewski cytat entertheroom literatura

6 fiodor dostojewski cytat entertheroom literatura

7 fiodor dostojewski cytat entertheroom literatura

10 fiodor dostojewski cytat entertheroom literatura

5 fiodor dostojewski cytat entertheroom literatura

Fot. opracowanie graficzne Małgorzata Stolińska dla enter the ROOM na bazie zdjęć z wikipedia.org, unsplash.com, pinterest.com