Choć jej powieściom niektórzy zarzucają konwencjonalność, samej Rodziewiczówny konwencjonalną z pewnością nazwać nie można. Cytujemy pisarkę z Kresów i kobietę, która drwiła z zasad obowiązujących w jej epoce.

Autorka takich powieści, jak „Dewajtis”, „Między ustami a brzegiem pucharu”, „Lato leśnych ludzi”, „Wrzos” czy „Atma”. Dziś jej książki systematycznie wznawia Wydawnictwo MG. Przed II wojną światową jej twórczość była szalenie popularna, w PRL-u, choć nie promowane, powieści Radziewiczówny również przyciągały czytelników. Sama pisarka była postacią zdecydowanie wyrazistą i wymykającą się wszelkim kategoryzacjom. Z jednej strony zagorzała katoliczka (choć zafascynowana buddyzmem), z drugiej silna kobieta, która zdecydowała się nigdy nie wychodzić za mąż, żyć i wyglądać po męsku. Wielbiąca tradycyjne wartości patriotka przez wielu, w tym Krzysztofa Tomasika, autora „Homobiografii”, uznawana ze lesbijkę. Poruszała tematy społeczne, pisała o emancypacji kobiet, krytykowała arystokrację, opiewała naturę. Tym razem cytujemy jedyną w swoim rodzaju Marię Rodziewiczównę.

3 cytaty Maria Rodziewiczwna cytat

2 cytaty Maria Rodziewiczwna cytat

4 cytaty Maria Rodziewiczwna cytat

1 cytaty Maria Rodziewiczwna cytat

6 cytaty Maria Rodziewiczwna cytat

7 cytaty Maria Rodziewiczwna cytat

8 cytaty Maria Rodziewiczwna cytat

5 cytaty Maria Rodziewiczwna cytat

9 cytaty Maria Rodziewiczwna cytat

Fot. opracowanie graficzne Małgorzata Stolińska dla enter the ROOM na bazie zdjęć z wikipedia.org, unsplash.com, pinterest.com