Wystawa „Brescia. Renesans na północy Włoch. Moretto – Savoldo – Moroni. Rafael – Tycjan – Lotto” odbywająca się w Muzeum Narodowym w Warszawie skupia prawie 50 obrazów mistrzów północnowłoskiego renesansu. Postanowiliśmy zdradzić wam historie związane z pięcioma z dzieł.

Renesans wciąż nieodmiennie fascynuje. Rozwój humanizmu, powrót do najlepszych, antycznych wzorców i wielkie nazwiska z Dantem, Rafaelem Santi i Leonardem da Vinci na czele pobudzają wyobraźnię. Gdy myślimy o odrodzeniu, od razu, wręcz instynktownie, myślimy też o Italii. A przecież nie była ona w tamtym czasie spójnym organizmem. Półwysep Apeniński był poszatkowany, miasta i księstwa walczyły o dominację, a każde z nich wnosiło jakąś nową jakość. Może gdyby nie atmosfera rywalizacji, możni z poszczególnych obszarów nie staraliby się aż tak zabłysnąć, nie inwestowaliby w sztukę. Wenecja, Mediolan, Florencja – to najbardziej znane włoskie ośrodki renesansu, ale przecież nie tylko tam powstawała sztuka. Najnowsza wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie skupia się na Brescii i tworzących w niej artystach. Więcej o samej wystawie możecie dowiedzieć się z naszego wywiadu z kuratorką, Joanną Kilian. Postanowiliśmy przedstawić wam też historię obrazów, które szczególnie przykuły naszą uwagę. Informacji poszukiwaliśmy w katalogu do wystawy „Brescia. Renesans na północy Włoch” w Muzeum Narodowym w Warszawie.

 
cytat mnw muzeum narodowe warszawa brescia dossio dossi

cytat mnw muzeum narodowe warszawa brescia giovani gerolamo savoldo

cytat mnw muzeum narodowe warszawa brescia paris bordonne

cytat mnw muzeum narodowe warszawa brescia sofonisba anguissola gra w szachy

cytat mnw muzeum narodowe warszawa rafael chrystus blogoslawiacy pinakoteka w brescii

Fot. opracowanie graficzne Małgorzata Stolińska dla enter the ROOM na bazie materiałów prasowych Muzeum Narodowego w Warszawie