W Polsce znamy ją przede wszystkim ze związku z Chopinem. A przecież George Sand, a naprawdę Amantine Aurore Lucile Dupin, mogła się pochwalić długą listą osiągnięć. Przyglądamy się więc bliżej XIX-wiecznej pisarce komentującej sytuację kobiet. 

Podobno buntowała się od dziecka ku niezadowoleniu wychowującej ją mamy i babci. Skandalistką została jednak okrzyknięta dopiero po separacji z mężem, gdy wyjechała do Paryża i zaczęła publikować teksty jako George Sand. Nie ograniczała się do męskiego pseudonimu, nosiła też męskie ubrania, paliła cygara, przeklinała. Przyjaźniła się z Alfredem de Musset i Lisztem, romansowała z intelektualistami i artystami – w tym wspominanym Fryderykiem Chopinem. Nie była feministką w pełnym tego słowa znaczeniu, nie żądała politycznego równouprawnienia kobiet, ale chciała, by te przestały być traktowane przez mężów jak służące, by mogły prowadzić wyzwolony tryb życia, pracować i same o sobie decydować. Podkreślała męskie cechy swego charakteru i nie chciała podporządkowywać się płciowym stereotypom. Bohaterki jej powieści to kobiety, które nie zgadzały się na z góry narzucane im przez konwenanse role. George Sand pozostawiła po sobie 39 powieści i 11 sztuk teatralnych.

Muzyka leczy mnie z depresji zreczniej od lekarza bez dodatkowych cierpien i bez pienieznego honorarium George Sand

Najlepsze sowa to sowa najkrotsze George Sand

Roznica miedzy miostka a mioscia dozgonna polega na tym ze miosc dozgonna trwa nieco krocej George Sand

Studiowanie literatury jest niczym innym jak studiowaniem ludzi George Sand

Wesoosc jest najlepsza higiena ciaa i umysu George Sand

Wierz w Boga nie innego niz ten ktory obstaje przy sprawiedliwosci i rownosci miedzy ludzmi George Sand

Umys nie zna pci George Sand

 Boimy sie poznego wieku jakbysmy mieli pewnosc ze go osiagniemy George Sand

Szatan i Kupidyn sa kolegami ktorzy ida razem w poszukiwaniu ludzi nie majacych nic do roboty George Sand

Fot. opracowanie graficzne Małgorzata Stolińska dla enter the ROOM na bazie zdjęć z wikipedia.org, unsplash.com i tumblr.com