kadr z filmu "Argentyna: Bunt kobiet"

W ramach współpracy z Arte będziemy regularnie polecać Wam najświeższe dokumenty wpisujące się w tematykę „G’rls ROOM” – opowiadające sytuacji kobiet na świecie, walce o podstawowe prawa, seksualności, przyjemności, współczesnych relacjach. Wybrane przez nas filmy możecie oglądać bezpośrednio na naszej stronie.

 ARGENTYNA: BUNT KOBIET

Społeczeństwo argentyńskie jest uważane za jedno z bardziej maczystowskich na świecie – jednocześnie to właśnie Argentyna ma najsilniejszy ruch feministyczny w Ameryce Południowej. Kwintesencją mających tam miejsce przemian jest wywalczenie przez Argentynki zmiany prawa dotyczącego aborcji w grudniu tego roku. Jak zaczął się bunt? Co sprawiło, że prokobiecy ruch w Argentynie stał się aż tak silny? O tym opowiada reportaż Karen Naundorf.

 

CYFROWY ORGAZM

Coraz więcej mówi się o tym, że niebawem wirtualne doświadczenia mogą zastąpić nam życie seksualne w świecie rzeczywistym. Temat przybrał na sile w roku 2020, gdy pandemia zamknęła nas w mieszkaniach, ograniczając kontakty międzyludzkie. Temat wpływu technologii na nasze życie seksualne zgłębiają Christiane Miethge i Mils Otte.

 

CZY TO KOBIETA URATUJE NASZĄ PLANETĘ?

Seria „Time to question” ilustruje wyniki międzynarodowej ankiety zainicjowanej przez ARTE w maju 2020 roku, a której celem było zbadane międzynarodowych nastrojów społecznych dotyczących przyszłości naszej planety. W tym odcinku pod lupę wzięte są wątki dotyczące związków ekologii i feminizmu.

 

KOBIETOBÓJSTWA W TURCJI

W Turcji codziennie przynajmniej jedna kobieta zostaje zabita przez swojego męża bądź partnera. Jednocześnie rząd zapowiedział wycofanie się z europejskiego porozumienia mającego na celu zapobieganie przemocy wobec kobiet. Sytuacji sprzeciwia się coraz więcej osób odważnie wychodzących na ulicę. Jak wygląda bunt kobiet w Turcji?

 

NASZE MIŁOŚCI

Jakie podejście do miłości mają dziś młodzi ludzie? Czy marzą jeszcze o związkach monogamicznych, jak konstruują otwarte relacje, gdzie się poznają i jak udaje im się przetrwać rozmaite kryzysy? Francuska reżyserka Chloé Bruhat i jej niemiecki kolega Sascha Quade opowiadają o bardzo różnych obliczach miłości.

Fot. materiały prasowe