Elisa i Michał, fot. creative team: Łukasz Balcerzak & Elisa Minetti

Badania pokazują, że nawet 80% menstruujących osób doświadcza bólu i innych dolegliwości w trakcie okresu. Pomimo tego urlop menstruacyjny to wciąż bardzo rzadkie rozwiązanie. W ubiegłym roku zaczęli promować je Elisa Minetti i Michał Rejent tworzący markę PLNY LALA®. Z jakimi reakcjami się spotkali, inicjując akcję „Okres wolny od pracy”, jak urlop menstruacyjny sprawdził się w ich firmie i co chcieliby, aby zmieniło się w podejściu do seksualności?

Ponad rok temu wprowadziliście „Okres wolny od pracy” – czyli możliwość wzięcia urlopu menstruacyjnego. Jako osoba, która doznaje bardzo bolesnych okresów, które nieraz zupełnie wyłączają mnie z normalnego funkcjonowania, uważam, że to świetne rozwiązanie. A jednak temat budzi sporo kontrowersji – pamiętam, że kiedyś uczestniczyłam w dyskusji, w której był poruszany i pojawiało się sporo negatywnych głosów także od osób miesiączkujących: że nie czułyby się komfortowo, mówiąc w pracy, kiedy mają okres, zgłaszając to szefowi oraz że bałyby się, że wprowadzenie takich rozwiązań na szerszą skalę poskutkuje tym, że pracodawcy będą woleli zatrudniać mężczyzn, zakładając, że ci będą brać mniej wolnego. A jakie reakcje wywołała wasza akcja?

Elisa: Do nas te negatywne głosy aż w tak dużej mierze nie dotarły – większość reakcji była bardzo pozytywna. Natomiast oczywiście zdarzało mi się usłyszeć krytyczne opinie. Nieraz stykam się z pytaniem: „O co wam właściwie chodzi, walczyłyście o równouprawnienie, a teraz chcecie dodatkowy dzień wolny, co to ma z równością wspólnego?”. Czasem zadają je kobiety. Myślę, że wynika to z jakiegoś niezrozumienia, czym jest równouprawnienie. Moim zdaniem nie chodzi w nim o to, by udawać, że pewnych różnic między nami nie ma – przecież nie pozbędziemy się macicy czy okresu. Raczej chodzi o uwzględnienie i celebrowanie odmienności, poszukiwanie rozwiązań, które najlepiej na nie odpowiedzą. Dlatego, gdy słyszę, że wprowadzanie urlopu menstruacyjnego to budowanie kolejnych podziałów, to odpowiadam krótko i konkretnie, że to dla mnie zupełnie logiczne, że wolne dostają po prostu te osoby, które ten okres mają. Natomiast część tych negatywnych komentarzy, o których wspominałaś, np. akcentujących obawę przed powiedzeniem w pracy, że się okres ma, to moim zdaniem część grubszej sprawy – rozmowy o tym, jak traktujemy okres. Gdyby był on społecznie postrzegany jako coś zupełnie normalnego, to mówienie w miejscu pracy, że właśnie jesteśmy w trakcie menstruacji, nie byłoby niczym wstydliwym. W związku z tym takie reakcje by się nie pojawiały.

 

Niestety menstruacja, jak i różne aspekty seksualności wciąż są spowite wstydem.

Elisa: Dlaczego, gdy mamy rozciętą rękę i leci nam krew, to się nie wstydzimy, nie mamy poczucia, że nie możemy nikomu o tym opowiedzieć, a już krew menstruacyjną aż tak mocno tabuizujemy? Przydałoby się nam przede wszystkim odczarowanie tego tematu – częstsze pokazywanie krwi menstruacyjnej w reklamach, filmach, serialach, otwarte mówienie o okresie, po prostu traktowanie go jako części naszego życia (która też nie zawsze musi być przyjemna). Co do tego zgłaszania szefowi, że chcemy wziąć urlop menstruacyjny – akurat u nas w kadrze, która zarządza urlopami pracują dziewczyny. Może rzeczywiście pójście do mężczyzny byłoby bardziej stresujące. Ale myślę, że to przede wszystkim zależy po prostu od konkretnych ludzi i ich podejścia. Nie słyszałam u nas o takiej sytuacji, żeby ktoś się wstydził i nie poszedł tego wolnego wziąć. W ogóle co ciekawe, pomysłodawcą wprowadzenia urlopu menstruacyjnego był Michał. Kiedyś rozmawialiśmy o tym, że ja zawsze przez kilka dni w trakcie okresu zupełnie nie czuję się sobą – doświadczam dużego bólu, nie tylko brzucha, ale też w nogach, plecach, mięśniach. A przy okazji jestem wybuchowa, nerwowa, trudno mi się skupić na czymkolwiek, jakby na chwilę zmieniała mi się osobowość. I w trakcie tamtej rozmowy cieszyłam się, że akurat nie muszę tego dnia iść do pracy, bo nieraz pracowanie w trakcie okresu bywało dla mnie katorgą. A Michał zaproponował, żeby może wprowadzić po prostu taką zasadę – że jeśli dana osoba ma okres i gorzej się czuje, to może po prostu wziąć sobie z tego tytułu specjalny dzień wolny. I zapytał, czy myślę, że to jest fajne. I w sumie od razu byliśmy jednomyślni, stwierdziliśmy, że to świetne rozwiązanie. W ogóle nie przyszło nam do głowy, że ktoś będzie tego rozwiązania nadużywał, a taka narracja czasem pojawia się u pracodawców.

Michał: W ubiegłym roku odpowiedziałem na kilkaset komentarzy, które pojawiły się pod postem dotyczącym wprowadzenia urlopu menstruacyjnego. Wydaje mi się, że wbrew pozorom takie głosy, że kobiety będą nadużywać tego rozwiązania albo że nagle kilka jednocześnie nie pojawi się w pracy i nastąpi jakiś koniec świata, pochodzą od ludzi, którzy nie rozumieją, czym tak naprawdę jest odpowiedzialność za osoby, które się zatrudnia. Przecież bywa tak, że np. 7 osób jednocześnie zachoruje na grypę i też się nie da rady pracować. „Okres wolny od pracy” nie jest jedynym powodem, dla którego ludzie biorą wolne. W naszej firmie większość zatrudnionych stanowią kobiety, pracuje u nas też sporo matek i jest dla mnie czymś absolutnie naturalnym, że czasem któraś może potrzebować wyjść wcześniej czy zostać w domu z chorym dzieckiem. Staramy się mieć po prostu ludzkie podejście.

Elisa: Pamiętam, że w momencie, gdy wprowadziliśmy to rozwiązanie, pojawiły się pojedyncze głosy, że padnie nam firma, jeśli wszystkie dziewczyny wezmą jednocześnie urlop. A przez ten rok nigdy coś takiego się nie wydarzyło. Rzadko choćby dwie osoby brały wolne jednego dnia, a nawet gdyby wzięło je kilka osób, to przecież jest to tylko jeden dzień. Myślę też, że jeśli ludzie pracują w fajnym zespole, mają dobre warunki pracy, gdy firma jest formą wspólnoty opartej o silne więzi i wzajemny szacunek, to ludzie mają także duże poczucie odpowiedzialności, są zaangażowani w to, co robią i obawy, że zaczną nadużywać wolnego są absolutnie wyssane z palca. Natomiast mam wrażenie, że wciąż żywych jest w nas wiele przekonań wyniesionych jeszcze z PRL-u – zakładamy, że wszyscy wokół kombinują, chcą oszukać system. I myślę, że pozostanie w tych schematach nam szkodzi.

 1

A czy po wprowadzeniu tego rozwiązania pojawiły się u was jakieś głosy sprzeciwu ze strony mężczyzn pracujących w zespole?

Michał: Nie. Ale myślę, że wynika to też ze specyfiki naszej firmy. Po pierwsze: duża część załogi pracuje z nami od lat, te osoby są bardzo zżyte i mamy wyraźną przewagę liczbową kobiet. Po drugie: nigdy nie zatrudniałem mężczyzn, u których w trakcie rozmowy wyczuwałbym seksizm, którzy sięgaliby po jakiejś głupie żarty rodem z męskiej szatni, bo sam nie jestem taką osobą i nie dogadałabym się z takimi współpracownikami. W związku z tym, gdy razem z Elisą ogłosiliśmy wprowadzenie tego urlopu, to albo wszystkim mężczyznom w zespole się to spodobało, albo nawet jeśli któremuś nie do końca, to nikt nie protestował. Ja podszedłem do tego tematu po prostu statystycznie. Jeśli okres dotyka około połowy osób na świecie, jest to wydarzenie regularne, systematyczne i nieraz nie pozwala na funkcjonowanie, tak jak powiedziałyście z Elisą, to musimy na to odpowiedzieć. Rozmawiałyście o tym, czy dziewczyna może się wstydzić powiedzieć szefowi, że ma okres. Jestem w stanie wyobrazić sobie takie sytuacje, ale nie ma we mnie zgody, żeby tak było. Dlatego w naszej firmie dajemy warunki, żeby nie musieć się wstydzić. Oczywiście to, że wprowadzimy jakieś rozwiązania prawne, nie sprawi magicznie, że nagle, momentalnie, ktoś, kogo rodzice czy szkolne lekcje religii wychowywały we wstydzie do ciała wstydzić się zupełnie przestanie. Tego zmienić nie jestem w stanie. Ale mogę zmienić coś innego – dać dzień wolny od pracy z powodu okresu. I to jest jakaś nasza cegiełka na rzecz zmiany. I oczywiście w tym rozwiązaniu chodzi o komfort osób miesiączkujących, ale myślę, że chodzi też o nas wszystkich, żeby odejść od zakłamania i pójść w stronę większej równości. Bo jeśli udajemy, że okresu nie ma, ignorujemy ten problem, to jest to po prostu zakłamanie.

Elisa: Myślę też, że mówienie, że wprowadzenie urlopu menstruacyjnego będzie szkodzić pozycji kobiet na rynku pracy jest nietrafione. Wydaje mi się, że raczej dyskusja nad takim rozwiązaniem powinna być elementem większej rozmowy na temat sytuacji kobiet na rynku pracy, nierówności płacowych, urlopów macierzyńskich, stereotypów płciowych, które wciąż są mocno obecne. Jakiś czas temu trafiłam na reklamy jeszcze z lat 60. i byłam przerażona tym, co zobaczyłam. Aż zapisałam sobie jedną, widniał na niej taki przekaz: „Girls, you can be somebody. Doctors, layers, executives are asking to send them secretaries trained. It’s a great feeling, girls – you can be somebody, who’s really needed”. Tego typu przekazy zupełnie odbierały nam szacunek, przyuczały do uległości, pokazywały, gdzie „nasze miejsce”, zniechęcały do rozwoju. Utrwalały też u mężczyzn nawyk złego traktowania kobiet. Wiele stereotypów wciąż jest w naszej rzeczywistości mocno obecnych. Widzę np. taki problem, że bardzo chętnie zatrudniłabym do naszej recepcji mężczyznę, ale żaden nigdy nie zaaplikował na takie stanowisko. Tak jak kobiety statystycznie rzadziej aplikują na niektóre stanowiska – np. kierowcy. Ja parkuję świetnie, a mam znajomego, który robi to fatalnie, ale jest nam wpajane, że do pewnych ról mniej się nadajemy ze względu na płeć. Mam jednak nadzieję, że uda się wreszcie od tego odejść.

 

To wynika z zachęcania do pewnych ról, zachowań, już na etapie wczesnego dzieciństwa. Nieustannie stykamy się z tego typu przekazami i zaczynamy je internalizować.

Elisa: Myślę, że w Polsce te stereotypy wciąż są mocno obecne, ale są też miejsca, gdzie jest znacznie gorzej. Wracając do tematu okresu – są przecież kraje, w których dziewczynki dostające okres są wyrzucane na kilka dni z domu. Są miejsca, w których w trakcie porodu jesteś wyganiana z domu, bo ta krew jest postrzegana jako nieczysta. Coraz więcej mówi się też o problemie ubóstwa menstruacyjnego, braku dostępu do potrzebnych środków higienicznych. W Polsce również on występuje. Niełatwo jest być dziewczynką czy kobietą – w Polsce z pewnością nie jest najgorzej, ale do ideału bardzo dużo nam brakuje.

 2

W ostatnich latach obserwuję sporo działań w temacie oswajania okresu i m.in. właśnie walki z ubóstwem menstruacyjnym. Świetnym przykładem jest tu działalność Fundacji Akcja Menstruacja. Na ile waszym zdaniem te zmiany w postrzeganiu menstruacji są już widoczne i jakie działania mogłyby jeszcze się przydać?

Michał: Myślę, że te zmiany widać, ale wciąż jest mnóstwo do zrobienia. Cały czas zastanawiamy się, w jaki sposób jeszcze my możemy się zaangażować. Wprowadziliśmy „Okres wolny od pracy” ponad rok temu, ale kolejne firmy nie poszły tym tropem. Dlatego planujemy przedstawić specjalny raport w formie case study. Bardzo chciałbym, żeby tego typu dane o tym, jak sprawdziło się u nas to rozwiązanie, były dostępne na stronie, by dało się podzielić nimi z mediami. Chcielibyśmy otworzyć się też na różnego typu konsultacje czy rozmowy z innymi firmami, które chciałyby wprowadzić urlop menstruacyjny. Planujemy też rozpocząć działania edukacyjne, wykorzystać tę siłę, którą mamy, a więc ilość naszych klientek i również w paczkach wysyłać materiały edukacyjne. Mam nadzieję, że już niebawem uda nam się ruszyć z tą akcją – ostatni rok był trudny ze względu na pandemię, zerwanie ciągów dostaw i musieliśmy bardzo dużo działać przy zabezpieczeniu produkcji i sprzedaży. Teraz powoli możemy też skupić się na innych, bardziej społecznych działaniach. I super byłoby właśnie realizować je dwutorowo: z jednej strony dotrzeć do innych firm z naszym raportem, a z drugiej wyjść do klientek z zaangażowanymi treściami.

Elisa: Ja też widzę te zmiany, o których mówicie, ale niestety uważam, że wciąż większość pracy przed nami. Umówmy się, że ludzi z takim otwartym podejściem do menstruacji jest niewiele, jesteśmy w mniejszości. Nieraz nawet w moim otoczeniu stykam się z osobami, które wstydzą się okresu. Wszystko rozbija się o edukację. Dlatego sądzę, że dopiero kolejne pokolenie ma szansę odczuć realną zmianę. Ale na pewno jest to fajna walka, dobrze o seksualności mówić i mimo wszystko robić swoje, nawet jeśli te sukcesy nie będą na skalę całego świata czy całej Polski. Klucz to wyrobić tę otwartość w sobie i zarażać nią innych. Oczywiście może się ona brać już z wychowania – wszystko zaczyna się od domu, szkoły. Rodzice mogą ci powiedzieć, że to zupełnie naturalne i fajne, że masz ciało, że wszystko z tobą OK, wytłumaczyć, co i jak działa. Ale czasem tę pracę trzeba będzie wykonać samodzielnie. Ja pamiętam, że nie dostałam informacji, że okres do mnie przyjdzie, czym jest i jak to będzie wyglądało. Za czasów mojej podstawówki w ogóle tego tematu nie było – nie rozmawiałam o okresie ani z mamą, ani z koleżankami. Wszystkiego dowiedziałam się z opakowania podpasek. Podejrzewam, że sporo dziewczynek również nie dostaje wystarczających informacji. Natomiast wiem, że niektóre moje koleżanki, które mają córki, robią z tego pierwszego okresu wręcz święto. I to jest super. Te dziewczynki wiedzą, co je czeka, cieszą się, że okres dostaną. Ostatnio rozmawiałam nawet ze znajomym, który wychowuje nastoletnią córkę i opowiadał mi, że on też rozmawiał z nią o menstruacji, a gdy dostała okres, kupił jej kwiaty, powiedział, że to wspaniale, że coś się zmieniło. Jeśli dostajemy takie przekazy, jeśli możemy rozmawiać z rodzicami otwarcie o okresie, to później nie będziemy się go wstydzić. Ten temat możemy odczarowywać również na bieżąco, rozmawiając z koleżankami, siostrami, córkami.

 

Ale też partnerami, kolegami, synami.

Elisa: Jak najbardziej. Na pewno chłopcy nie wstydzą się okresu, bo ich to nie dotyczy, natomiast to bardzo ważne, aby również byli z tym tematem oswojeni, by później nie sięgali po jakieś głupie żarty wynikające z niewiedzy. Moi synowie wiedzą, kiedy mam okres. Od najmłodszych lat mówię im, co to jest podpaska, do czego służy. Sami pytali, a ja zaspokajałam tę ich dziecięcą ciekawość. Przecież funkcjonujemy wspólnie w przestrzeni domowej i oni widzą opakowania podpasek czy tamponów i chcą wiedzieć, o co chodzi. Zawsze mówię im dokładnie o wszystkich kwestiach związanych z cielesnością, oczywiście używając słów, które kilkulatek jest w stanie zrozumieć. Nieraz pytają mnie: „mamo, czy już ci się skończył ten okres?”. Bo mówię im, że w trakcie menstruacji gorzej się czuję, chcę poleżeć, boli mnie brzuch i wyczekują tego momentu, gdy znów będę aktywna na 100% i będę się więcej z nimi bawić (śmiech). Więc w naszej przestrzeni domowej słowo „okres” jak najbardziej funkcjonuje, jest równie normalne jak hasło „obiad”.

 

Myślę, że to super. Podejrzewam, że większość mężczyzn w naszym wieku nie mogłoby opowiedzieć o takim doświadczeniu, że ich mamy mówiły im, że mają okres i z czym to się wiąże. A później nieraz bardzo wychodzi to już w relacjach dorosłych.

Elisa: Dokładnie, bo przecież później ci chłopcy będą czyimiś współpracownikami, kolegami, przyjaciółmi czy partnerami. Stworzenie takiego bezpiecznego świata dla wszystkich – bez zawstydzania i śmiania się z cielesności – byłoby wspaniałe. Gdy mamy dziewczynkę, która dostaje ten pierwszy okres ze świadomością, że nie dzieje się z nią nic złego, wie, że może swobodnie mówić o tym, jak się czuje, myślę, że potem dużo łatwiej jest jej w życiu z wieloma rzeczami. Tak samo chłopiec, dla którego jest to zupełnie normalne, że mama ma okres, potem będzie dużo swobodniej rozmawiał ze swoją partnerką. Im więcej dostaniemy wiedzy, wsparcia i akceptacji już na poziomie dzieciństwa, tym będzie nam łatwiej w dorosłym życiu. Ale nie oznacza to, że dla osób, które tego nie doświadczyły wszystko już stracone. Ja bardzo długo byłam zawstydzana okresem, a jednak udało mi się wyjść z tego sposobu myślenia. Myślę, że Michał też nie rozmawiał ze swoją mamą o okresie, a jednak sam zainicjował wprowadzenie urlopu menstruacyjnego. I zupełnie nie wstydzi się rozmawiać na ten temat. Więc wszystko jest potencjalnie do zrobienia. Natomiast pytanie, jak dużo pracy będzie trzeba w to włożyć. My jesteśmy społeczeństwem wychowywanym we wstydzie. Ale nie musi być tak na zawsze. Zdjąć wstyd z okresu byłoby cudownie. Zdjąć go z seksu – też fajnie. Czekam aż to się stanie.

3

Fot. Aneta Zamielska/PLNY LALA®

***

Elisa Minetti – dyrektorka kreatywna i współwłaścicielka marki PLNY LALA®, graficzka, designerka, tworzyła projekty dla legendarnych marek streetwearowych takich jak Syndrom Superior®. Innowatorka i pionierka kobiecego streetwearu, która od dekady z sukcesem kształtuje i wyznacza trendy na rynku odzieżowym w Polsce. Opiniotwórczyni i inicjatorka pierwszej na skalę krajową akcji Okres wolny od pracy, upowszechniającej wiedzę i budującej świadomość w sferze tabu miesiączkowego.

Michał Rejent  – założyciel i współzałożyciel kilkunastu brandów (m. in. R PURE DENIM®, SYNDROM S U P E R I O R ® , D Z I E D Z I C P R U S K I ® , 1991INTERNATIONAL®, PLNY®, PLNY LALA®). Zajmował się również rozwojem międzynarodowej dystrybucji, sieci krajowych skateshopów (METROPOLIS SKATESHOP), rodzimą produkcją sprzętu deskorolkowego (CAPITOL SKATEBOARDS), jak również rozwinięciem się w branży odzieżowej o markę kierowaną do amatorów snowboardingu (HEAVY CONDITIONS APPAREL®), a także prowadzeniem pierwszej na rynku krajowym marki dla jeżdżących na snowboardzie dziewczyn (SPIV®). Rejent na swoim koncie ma również program „Dziedzic Pruski" prowadzony na antenie Rock Radio wspólnie z Piotrem Kędzierskim w latach 2015-2017. Od 25-lat z sukcesami tworzy i kształtuje rynek odzieżowy w Polsce. 

Fot. materiały prasowe PLNY LALA®