Wszyscy pamiętamy skandaliczną kampanię wyborczą naszego obecnego prezydenta rok temu, która zaskutkowała akcją Wywieś flagę, daj odwagę”. Miasta zateńczowiły się, by okazać sprzeciw dyskryminacji i odczłowieczaniu ludzi, by pokazać, że wszyscy są mile widziani. Sama zmobilizowałam grupę osób i kupiłyśmy_liśmy flagi, piny i inne tęczowe bibeloty (zaoszczędzone na dostawie i mniejszy ślad węglowy!). Od roku w naszych oknach i na balkonach wiszą flagi. Rozpoczyna się Miesiąc Dumy i znowu mamy powód, tym razem dużo przyjemniejszy niż ostatnio, by udekorować nasze elewacje flagami. Z tego powodu Kampania Przeciwko Homofobii wypuściła wideo o tym, że nie tak łatwo jest dostać taką flagę w 24 godziny. 

Wystartował Miesiąc Dumy – czas wywiesić tęczową flagę! Myślisz, że to proste? Nie jest! Z tęczowymi flagami jest w Polsce jak z równymi prawami dla osób LGBT – powinny być, a ich nie ma. O tym, że kupienie tęczowej flagi tu i teraz, to niemal „mission impossible” przekonało się 8 osób. Miały tylko jeden dzień, by ją zdobyć. Co zrobiły, że im się udało? Zobacz nowe wideo Kampanii Przeciw Homofobii „Gdzie po flagi?”. Para przyjaciółek, młody mężczyzna z psem, rodzice z dwójką dzieci, ekscentryk, który nic nie mówi, tylko śpiewa i jedno zadanie  muszą jak najszybciej zorganizować tęczową flagę. Jest im potrzebna, bo właśnie rozpoczął się Miesiąc Dumy – czas celebracji różnorodności i walki o równe prawa dla społeczności LGBT. Ich wywołujące uśmiech na twarzy perypetie śledzi baczne oko kamery, która – jak w reality show – nie odstępuje ich na krok. Widzimy jak zaglądają do szaf, przerzucają rzeczy w pawlaczach, przeszukują Internet, by na końcu dotrzeć do celu. Krążąc po mieście dzielą się ze sobą refleksjami dotyczącymi Miesiąca Dumy, zdradzając, co ich motywuje do wywieszenia w czerwcu tęczowej flagi. Dla Pawła – aktora, który coming out ma za sobą – to sposób na pokazanie światu, że osoby LGBT istnieją. Olga – współwłaścicielka salonu Nailed It – flagą chce wysłać innym sygnał, że u niej mogą czuć się bezpiecznie. Dla Ewy i Adriana tęczowa flaga to symbol walki o wolność, co w prostych słowach tłumaczą swoim córeczkom mówiąc, że „trzeba dbać o to, żeby wszyscy czuli się dobrze”.

2

Spot kończy się pytaniem A ty dlaczego wywiesisz flagę?”. Poza wyżej wymienionymi powodami: dumą, zaznaczeniem bezpiecznej przestrzeni czy empatycznym sojusznictwem, proponuję jeszcze jeden: przejmowanie przestrzeni. Wywieszeniu flagi towarzyszy stres i niepokój, biorąc pod uwagę, że żyjemy w najbardziej homofobicznym kraju w Europie, uzasadniony, niemniej jest to symboliczny akt sprzeciwu i zaznaczenie obecności. Każda jedna flaga zachęca kolejną osobę do wywieszenia swojej. Gdy nasze miasta, miasteczka i wsie obleje tęcza, to nie tylko część z nas będzie się czuła w nich bezpieczniej, ale także pokażemy, że dyskryminacja nie jest problemem marginesu, a kwestią praw człowieka, które dotyczą wszystkich. Odzyskajmy przestrzeń, a być może będzie choć trochę łatwiej walczyć o:

1. Prawo do zawierania związków partnerskich i małżeńskich przez pary osób tej samej płci

2. Wprowadzenie ustawy o uzgodnieniu płci;

3. Nowelizację Kodeksu karnego, tak by chronił osoby LGBT przed przemocą motywowaną homo- i transfobią;

4. Zakaz prowadzenia eksperymentujących na osobach LGBT pseudoterapii konwersyjnych;

5. Wprowadzenie do podstawy programowej treści związanych z równym traktowaniem i przeciwdziałaniem dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, tożsamość płciową, ekspresję płciową i cechy płciowe;

6. Respektowanie przez polskie władze przepisów unijnych chroniących osoby LGBT przed dyskryminacją.

Kampania Przeciw Homofobii przez cały czerwiec będzie udostępniać na swoim profilu na Instagramie zdjęcia z tęczowymi flagami, których autorzy/ki użyją hasztagu #MiesiącDumy i otagują @kph_official.

1

3

4

 Fot. materiały prasowe