Rozmowa to podstawa w każdej relacji. W teorii to wiemy, ale w praktyce bardzo często różnorodne blokady, lęk, niepewność i brak dobrych wzorców utrudniają nam komunikację. Szczególnie tę dotyczącą seksualności, bo fakt, że zdecydowana większość z nas nie odebrała rzetelnej edukacji seksualnej wpływa znacząco na nasze podejście do tej sfery. Nie oznacza to jednak, że musimy tkwić w wypracowanych schematach myślowych. Nad intymnością da się pracować – przekonuje Agnieszka Szeżyńska w swojej najnowszej książce.

Temat budowania porozumienia i bliskości w relacji jest Agnieszce Szeżyńskiej od dawna bliski. Certyfikowana coachka intymności, ekspertka w zakresie seksualności, psycholingwistyki i komunikacji oraz współtwórczyni Instytutu Pozytywnej Seksualności od lat prowadzi warsztaty edukacji seksualnej dla dorosłych. Na koncie ma już świetną książkę „Warsztaty intymności”, jak i karty dla par „Intymne rozmowy”. Teraz przyszedł czas na kolejną publikację – „Warsztaty intymności dla par”, która przedstawia rozwiązania wypracowane podczas wieloletniego doświadczenia terapeutycznego autorki.

„(…) pytanie, które ostatnio często mi towarzyszy i było właściwie głównym pytaniem, które stawiałam sobie przy pisaniu książki, brzmi: jak tworzyć więzi, które potrafią unieść ten trudny koniec kija? Czyli nie tylko tę stronę w postaci bliskości, intymności, zażyłości, miłości, ale również strach przed tym, że kogoś skrzywdzimy, że ktoś skrzywdzi nas, że pojawi się coś, z czym sobie nie poradzimy” – opowiadała w udzielonym nam kilka miesięcy temu wywiadzie Szeżyńska.

„Warsztaty intymności dla par” są właśnie w dużej mierze odpowiedzią na to, jak radzić sobie z trudnymi emocjami w relacji, jak budować bezpieczną przestrzeń wypełnioną porozumieniem, bliskością i pożądaniem, ale z poszanowaniem różnic i indywidualności każdej z osób znajdującej się w związku.

2

Książka składa się z pięciu rozdziałów-treningów. Każdy z nich to porcja wiedzy, ale także zestaw zadań przeznaczonych zarówno do pracy indywidualnej, jak i wspólnej. Ważne by nie podchodzić do nich jak do kojarzącego się często z przykrym czy nudnym obowiązkiem zadania domowego z czasów szkolnych, a jak do okazji, by przyjrzeć się bliżej sobie i bliskiej nam osobie, otworzyć na wzajemne seksualne prawdy, doświadczenia, historie. 

Często samo hasło „porozmawiajmy” kojarzy nam się z sytuacjami konfliktu, tymczasem Szeżyńska przekonuje, by nie czekać z rozmową do momentu, gdy „coś jest nie tak”, raczej uczynić z niej stały i kojarzący się z przyjemnością rytuał przeprowadzający nas na kolejne poziomy bliskości.

Zapowiadająca się pandemicznie jesień i zima mogą być doskonałą okazją, by w ramach wzmożonego spędzania czasu w domu sięgnąć właśnie po „Warsztaty intymności dla par” i w pełnej zaufania oraz czułości atmosferze budować jeszcze głębsze porozumienie. Tego wam życzymy i bardzo polecamy książkę!

3

1 intymnosc

Książkę zakupicie m.in. na stronie Wydawnictwa Otwartego

Fot. materiały prasowe