Joanna Frejus i Kamila Raczyńska-Chomyn w obiektywie Justyny Jaworskiej

Średnio 1 na 5 ciąż kończy się poronieniem. Każdego roku w Polsce około 40 tysięcy kobiet doświadcza poronienia. 3/4 osób, które tego doświadczyły, ma negatywne wspomnienia z pobytu w szpitalu w związku z poronieniem. Co druga osoba (51%), która trafiła do szpitala w związku z poronieniem zgłasza, że zabrakło personelowi empatii, wsparcia. Co trzecia osoba (38%) z doświadczeniem poronienia przyznaje, że poronienie i związane z nim doświadczenia wpłynęły na jej plany w kontekście macierzyństwa.

Wyżej przytoczone dane pochodzą z badania realizowanego w ramach projektu #poroniłam organizowanego przez Fundację Czułość. Projekt został zainicjowany przez psycholożkę i psychoterapeutkę, Joannę Frejus (@omatkodepresja) oraz edukatorkę seksualną i doulę, Kamilę Raczyńską-Chomyn (@dobre_cialo). Pierwszym etapem realizacji projektu jest trwające badanie, które pozwoli poznać lepiej historie i potrzeby osób roniących w Polsce. Na podstawie zebranych danych opracowany zostanie ogólnodostępny raport, program wsparcia dla osób roniących oraz materiały szkoleniowe dla specjalistek i specjalistów.

Joannę Frejus i Kamila Raczyńska-Chomyn podkreślają, na bazie swoich zawodowych doświadczeń pracy z kobietami, że często nie tylko samo poronienie, ale brak potrzebnego wsparcia, rzetelnych informacji i nieempatyczne zachowanie osób z personelu medycznego mają znaczący wpływ na to, że poronienie staje się traumatycznym doświadczeniem. Autorki badania chcą ten stan rzeczy zmienić. 

1 Poronienie to najczstsza komplikacja ciy

Cele badania to:

- wsparcie osób doświadczających poronienia, bo ich prawa są w Polsce wciąż nagminnie łamane. Objęcie wsparciem osób jeszcze W TRAKCIE ronienia. Ma to zasadniczy wpływ na minimalizację negatywnych konsekwencji w obszarze psychicznym i fizycznym;

- wsparcie osób, które troszczą się o osoby roniące, tj. położne, lekarki czy doule, których trudne doświadczenia zawodowe są często unieważniane, przez co nie mogą one liczyć na kompleksową pomoc psychologiczną, superwizje, czy dedykowane warsztaty. A dopóki one nie będą objęte opieką, nie będą w stanie skutecznie otaczać nią swoich podopiecznych;

- dalsze przełamywanie społecznego tabu i poczucia wstydu, które towarzyszy osobom roniącym i negatywnie wpływa na ich dobrostan. Wspieranie osób roniących zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio, poprzez zapobieganie nadużyciom i wtórnej traumatyzacji na oddziałach szpitalnych, w gabinetach lekarskich i w przestrzeni publicznej.

3 Poronienie to najczstsza komplikacja ciy

Jeśli też macie doświadczenie poronienia i czujecie się gotowe, by o nim opowiedzieć, możecie wziąć udział w badaniu do końca maja, wypełniając ankietę:.https://poronienie.webankieta.pl. Wszystkie odpowiedzi są całkowicie anonimowe, nie są zbierane żadne dane osobowe. Na podstawie badania stworzony zostanie program wsparcia dla osób z doświadczeniem poronienia oraz osób otaczających je opieką. 

2 Poronienie to najczstsza komplikacja ciy

Fot. materiały prasowe