Maria Bulikowska/Mroux

Albo znajdź synonim. Zachęcamy was do dzielenia się z nami używanymi przez was określeniami i do wymyślania nowych. Chcemy odzyskać słowo cipka, jak i stworzyć na stronie G'rls bank słów, które pomogą nam swobodniej rozmawiać o kobiecej seksualności na co dzień, w każdej sytuacji. Aby was do tego zachęcić, poprosiłyśmy młode i zdolne ilustratorki o przygotowanie prac, które pobudzą waszą wyobraźnię! Czekamy na wasze słowa! 

Wciąż z trudem przychodzi nam szczere i otwarte rozmawianie o seksualności. Bariery pojawiają się już na poziomie językowym. Mamy problemy z nazywaniem rzeczy po imieniu, słowa takie jak „cipka” czy „wagina” nie przechodzą nam przez gardło albo po prostu uważamy, że te wszystkie określenia, które istnieją albo są zbyt zmedykalizowane, albo zbyt wulgarne, albo infantylne. Trudno więc dyskutować o seksie w takich warunkach, kiedy „cipka” jednego razi, drugiego nie, kiedy jedna osoba poczuje zażenowanie, a inna wybuchnie śmiechem na jego dźwięk. Najpierw potrzebne wydaje się więc wypracowanie przyjaznego, wspólnego języka. W pierwszym numerze naszego kwartalnika w artykule „Wagina: instrukcja obsługi” pisałyśmy, że nie ma złych słów na określenie naszych narządów intymnych, że to kwestia ćwiczeń, mówienia i słuchania, bo to my nadajemy wydźwięk taki a nie inny wyrazom, którymi się posługujemy. I uważamy tak nadal. Jesteśmy za tym, aby oswajać słowa, zamiast się ich bać. U nas w redakcji na luzie latają głównie „cipki” i „waginy”, które są dla nas totalnie neutralne, używamy ich wymiennie, naturalnie, bez zastanowienia. Zdajemy sobie jednak sprawę, że dla wielu osób taka swoboda językowa jest wciąż poza zasięgiem, szanujemy to, że może być dla nich rażąca z różnych powodów. 

1 cipki wagina vulva

2 cipki wagina vulva

Klementyna Jarnuszkiewicz

Chcemy was zachęcić do oswajania słów razem z nami. Do stworzenia repozytorium najróżniejszych synonimów dla „cipek” i „wagin”, które można by swobodnie i radośnie stosować wymiennie. W ten sposób wszystkie (i wszyscy) będziemy mieli wpływ na otaczająca nas rzeczywistość, na język, na nasze ciała, na ich status. Dzielcie się więc z nami i innymi czytelniczkami swoimi ulubionymi słowami lub uwzględniając słowotwórcze zasady języka polskiego, a może i je naginając, wymyślajcie nowe przyjazne określenia dla żeńskich narządów płciowych. Ślijcie je do nas wraz z krótkim uzasadnieniem, dlaczego to słowo wydaje wam się najlepsze, warte promowania i/lub z wyjaśnieniem jego genezy. Nasz adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Na wasze propozycje czekamy do 20.04. (ale później też je przyjmujemy!). Następnie zbierzemy je wszystkie i opublikujemy na girlsroom.pl. O komentarz i wybranie swoich ulubionych słów z tego zbioru poprosimy też ekspertki takie jak seksuolożka Izabela Jąderek czy socjolożka Maria Woźniak. 

4 cipki wagina vulva

Dominika Suprun

3 cipki wagina vulva

Ola Matwiejczyk/nonsense-warehouse

5 cipki wagina vulva

Aga Pietrzykowska

Bardzo dziękujemy za stworzenie ilustracji wspaniałym dziewczynom: Marii Bulikowskiej/Mroux, Klementynie Jarnuszkiewicz, Dominice Suprun Oli Matwiejczyk/nonsense-warehouse i Adze Pietrzykowskiej!