Podczas Tęczowego Manifestu wraz z Dianą Grabowską, inicjatorką projektu „Poniżej Pasa” postaramy się zmierzyć z problemem seksizmu i nietolerancji wyszywając obraźliwe hasła… na majtkach. 

Tęczowy Manifest, czyli premiera trzeciego numeru magazynu „G’rls ROOM” oraz masa towarzyszących jej wykładów, dyskusji, warsztatów już 4 czerwca w Cafe Kulturalna. Startujemy o 12:00.  

Bardzo się cieszymy, że znowu będzie z nami artystka Diana Grabowska. Wideo z jej pracami można było zobaczyć w grudniu zeszłego roku podczas premiery pierwszego numeru magazynu w trakcie Manifestu Zmysłów. Tym razem będzie można wziąć udział w warsztatach w ramach nowego projektu Diany, czyli „Poniżej Pasa”. Warsztaty rozpoczną się o godzinie 13:00. 

1 teczowy manifest ponizej pasa diana grabowska

Słowa potrafią ranić równie mocno, a czasami nawet bardziej niż przemoc fizyczna. Jeden rzucony mimochodem „żart” może dać początek zmianom w postrzeganiu siebie, których skutki stają się ciężarem na całe lata. Niestety większość obraźliwych stereotypów na temat płci jest tak głęboko w nas zakorzenionych, że nawet nie zdajemy sobie sprawy, kiedy im ulegamy. 

 

Czy mogłabyś zdradzić, jakie masz dalsze plany związane z projektem?

Marzy mi się, żeby projekt wyjechał gdzieś z Warszawy, może nawet zaczął podróżować... Póki co spotykam się na warsztatach z grupami chętnych, pracujemy wspólnie, rozmawiamy, haftujemy, pijemy piwo, herbatę... Dostaję też zdjęcia od osób, których nie znam, a które mają coś do powiedzenia i chcą się znaleźć w galerii projektu @ponizejpasa.

 

Jak wpadłaś na pomysł wyszywania haseł na majtkach?

To łączy się w oczywisty sposób z tematem seksizmu. Powiedziałabym, że to wyraz plakatowego myślenia, bazującego na prostym wyrazistym przekazie. Poniżej pasa-płeć-majtki-cios...

Początki projektu wiążą się z potrzebą wyeksponowania stereotypów związanych z płcią i wydarzeniami politycznymi (Czarny Protest). Stereotypy często stają się przezroczyste i trudno je dostrzec, czasami przybierają formę komplementu czy dobrej rady. To niebezpieczny kamuflaż. 

 

Czy spotkałaś się z negatywnym odbiorem warsztatów, które prowadzisz?

Tak, ale pierwszego hejtera przywitałam z entuzjazmem. Zazwyczaj są to komentarze, które potwierdzają tylko słuszność omawianego problemu, np. pod zdjęciem męskich majtek z napisem: „bywam słaby i zależny", ów hejter dodał: „frajer", więc świadomie czy nie, potwierdził istnienie problemu, jakim jest postrzeganie męskich emocji i dziękuję mu za to.

 

„Ludzie i majtki” od 13:00 do 17:00  – warsztat z Dianą Grabowską/„Poniżej Pasa

Udział w warsztatach jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona. Zgłaszajcie się, pisząc na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w tytule wpisując „Poniżej Pasa”.

2 teczowy manifest ponizej pasa diana grabowska

3 teczowy manifest ponizej pasa diana grabowska

4 teczowy manifest ponizej pasa diana grabowska

5 teczowy manifest ponizej pasa diana grabowska

6 teczowy manifest ponizej pasa diana grabowska

7 teczowy manifest ponizej pasa diana grabowska

Fot. materiały prasowe