Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy obchodzimy w tym roku między 22 a 28 stycznia. Już po raz piąty Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland organizuje akcję „Pink Lips”, aby zwrócić uwagę na ten typ nowotworu i szerzyć wiedzę na temat tego, jak mu przeciwdziałać. Malujemy usta na różowo!

Pink Lips Project to nie tylko symbol, ale i szacunek oraz podziw skierowany w stronę kobiet, które podjęły walkę z chorobą nowotworową. To także oznaka świadomości na temat profilaktyki i metod przeciwdziałania chorobie nowotworowej – mówią organizatorzy akcji. 

Rak szyjki macicy dotyka zarówno starsze, jak i młodsze kobiety – zagraża życiu 1,5 miliona kobiet na całym świecie; każdego roku ponad 500 tysięcy kobiet dowiaduje się, że ma ten nowotwór, a 300 tysięcy umiera z jego powodu. Tymczasem dzięki regularnie wykonywanemu badaniu cytologicznemu (nie rzadziej niż co 3 lata, jeśli wyniki są prawidłowe) oraz szczepionkom chroniącym przed wysokoonkogennymi typami wirusa HPV, nowotworu można uniknąć lub szybko wdrożyć skuteczne leczenie. 

2 pink lips rak szyjki macicy

Dlatego rozprzestrzenianie zdjęć z charakterystycznymi różowymi ustami jest tak ważne, aby dotrzeć do jak najszerszego grona i uświadomić je. Możemy publikować w mediach społecznościowych grafiki przygotowane w ramach projektu Pink Lips, jak i wrzucać do sieci swoje zdjęcia z ustami pomalowanymi na różowo i hashtagiem #pinkchallenge.

W ostatnim tygodniu stycznia studentki i studenci wyjdą na ulice 15 największych miast Polski, aby wspólnie pokazać różową siłę. Będą na uczelniach wyższych, w centrach kulturalnych, kinach, teatrach, na lodowiskach, w klubach fitness, salonach piękności, na biegach miejskich... 

Wszyscy możemy się włączyć w akcję uświadamiającą. Wystarczy, że powiemy kilku koleżankom, mamie, siostrze, a one podadzą to dalej.

1 pink lips rak szyjki macicy

O akcji można dowiedzieć się więcej między innymi z facebookowego profilu IFMSA-Poland.  

Fot. materiały prasowe