Dziewiętnastolatka ze Szczecina, licealistka, która fotografią zajmuje się od 4 lat. Poszukuje swojej wizji idealności w nieidealnych ciałach, ponieważ według niej każdy jest piękny i wyjątkowy. 

Prace Karoliny zwróciły naszą uwagę, gdyż realizuje w nich bliskie nam podejście do cielesności, szuka piękna tam, gdzie na co dzień go nie dostrzegamy, pokazuje ciała prawdziwe, bez retuszu, wydobywając ukryte w nich historie i unikalność. Jej twórczość została już doceniona. W sierpniu ubiegłego roku we Wrocławiu odbyła się jej pierwsza autorska wystawa „skin/skóra”, a w październiku jej zdjęcia były pokazywane w czasie imprezy Container Love 4 – The River Issue Exhibition w Hamburgu.

– Fotografuję kobiety, ich prawdziwe oblicze, bez obróbki, naturalnie. Zaczęłam od zdjęć portretowych, ale szybko przestało mi to wystarczać. Szukanie siebie, swojego stylu zaowocowało. Od roku trwa moja przygoda z ciałem – mówi nam Karolina. 

5 karolina hanulak

Jednak nie obyło się bez przeszkód, które pojawiły się ze strony szkoły. – Dokładnie pamiętam dzień, kiedy z koleżanką zrobiłam kilka zdjęć z zakrytymi piersiami i wstawiłam na fanpage na Facebooku. Już następnego dnia wychowawczyni oznajmiła, że czeka mnie rozmowa z dyrektorem i pedagogiem. Wszyscy uznali moje zdjęcia za demoralizujące i zabronili mi ich publikacji do kwietnia 2017 roku, czyli do ukończenia liceum. Gdyby nie wsparcie rodziców, nie byłoby mnie w tym miejscu, w którym teraz jestem. Gdybym uległa, pozwoliłabym innym decydować za mnie. Nie poznałabym tak wielu wspaniałych osób dzięki fotografii. Nie byłoby mojej wystawy, nie pomogłabym wielu kobietom w pozytywnym postrzeganiu siebie. Siedziałabym bezczynnie i nie robiłabym zupełnie nic, aby rozwijać pasję. Ta przykra sytuacja szkolna i wiele innych dały mi siłę do działania.

Karolina pracuje obecnie nad grupową sesją, która ma pokazywać piękno tkwiące w różnorodności kobiecych ciał. – Kilka miesięcy temu pomyślałam o stworzeniu wielkiego projektu, do którego poszukuję minimum 50 kobiet o każdym typie figury, które byłyby gotowe na zdjęcia nago lub w cielistej bieliźnie. Sesja odbędzie się w wakacje w Warszawie (Studio Białe).

Każda z nas może zostać bohaterką. – Dotychczas na zdjęcia zgłaszały się do mnie szczupłe kobiety. Te o większej pupie, brzuchu, z cellulitem czy bliznami nie odzywały się lub po prostu odmawiały. Wciąż na was czekam, pokażmy prawdziwe piękno ciała, które nie jest zmanipulowane przez media – apeluje Karolina. My jej gorąco kibicujemy i podpisujemy się pod tekstem, który opublikowała na facebookowej stronie akcji (WielkiProjektFotograficzny-PokażmyPrawdziwePiękno): Kim jest człowiek idealny? Szczupły? Z prostymi czy kręconymi włosami? Z dużą pupą? Małymi czy dużymi piersiami? Odpowiedzi na te pytanie nie ma, bo idealni ludzie nie istnieją. 

4 karolina hanulak

– Ciało – nie potrafię go krótko opisać – dodaje młoda fotografka. – Na myśl przychodzi mi mnóstwo wspaniałych określeń. Nikt nie jest idealny, a nagość obnaża prawdę, jaką człowiek nosi na swoim ciele. Uważam to za niepowtarzalne zjawisko. Największą inspiracją są dla mnie ciała kobiet/dziewczyn, które spotykam osobiście lub znajduję w internecie, chociaż niesamowitym przeżyciem było dla mnie też fotografowanie pary mężczyzn. 

2 karolina hanulak

1 karolina hanulak

3 karolina hanulak

Fot. Karolina Hanulak