Fot. Stanisław Wielopolski

Tym razem o swoich pasjach opowiada nam Maja Chiara Faber – pomysłodawczyni Festiwalu Filmu Awangardowego Lava, kinomaniczaka, miłośniczka fotografii analogowej. Pierwsza edycja stworzonego przez nią festiwalu będzie mieć miejsce już 13 i 14 maja w Krakowie. 

Maja Chiara Faber

Nazywam się Maja Chiara Faber, urodziłam się 8 sierpnia 1992 w Krakowie. Od dwóch lat prowadzę projekt Redlavalamp, w ramach którego robię zdjęcia analogowe i wideoklipy na taśmie VHS. Wcześniejsze lata spędziłam na poszukiwaniu medium, dzięki któremu najpełniej  będę mogła się wyrazić. Okazało się, że jest nim film. Sztuka filmowa jest dla mnie jak hołd złożony wszystkim bodźcom, które mnie kształtują, i zmysłom, dzięki którym mogę je odbierać.

Momentem przełomowym był seans filmu, który okazał się być tak blisko mojej wrażliwości, jak żaden inny obraz wcześniej – a studiowałam wtedy filmoznawstwo, więc oglądałam przynajmniej trzy filmy dziennie. Było to spotkanie z Mayą Deren. Od tamtej pory jej twórczość jest przedmiotem mojej pracy naukowej, a sama postać wielką zagadką, którą ciągle staram się rozwikłać. Kiedy zorientowałam się, że w 2017 roku przypada setna rocznica jej urodzin, postanowiłam wyprawić jej huczne przyjęcie jakim jest Festiwal Filmu Awangardowego Lava – Edycja 1: MAYA DEREN.

1 lava festival wasz pokoj

Fot. Pola Sobuń

Nad tym, aby Lava Festival odbył się w takiej formule, jaka obecnie jest ogłoszona, pracuję już blisko rok. Nigdy wcześniej nie organizowałam niczego podobnego, więc wszystkiego musiałam nauczyć się na własnej skórze. W trakcie było wiele momentów wahania, rezygnacji, rozczarowań i braku sił, ale cel podtrzymywał mnie, aby nie odpuścić ani na moment. Organizując Lava Festival, chcę zbudować przestrzeń dla młodych twórców, którzy będą mieć okazję do zaprezentowania się przed szeroką publicznością i przede wszystkich poznania nawzajem. W ten sposób chcę skoncentrować w jednym miejscu najprężniej działających artystów awangardowych z różnych dziedzin sztuki, aby z ich poznania wyniknęły być może wspólne projekty, a już na pewno wzajemna inspiracja i motywacja. Podczas Lava Festival film przenikać się będzie z muzyką, performansami poetyckimi i tanecznymi, pokazami mody anti-fashion oraz instalacjami artystycznymi – będzie to jednocześnie przegląd najświeższych działań w polskiej sztuce awangardowej.

Nie spodziewałam się, że organizacja wydarzenia będzie tak pochłaniająca. Zrezygnowałam ze studiów na ostatnim roku, poświęciłam cały swój czas, aby postawić wszystko na jedną kartę – i zrobić to porządnie. Teraz zainwestowany wysiłek i poświęcenie się zwracają. Pomagają mi przyjaciele, znajomi i nieznajomi, którzy sami zgłosili chęć współtworzenia festiwalu. W tym momencie zespół lavarzy liczy około 20 osób i stale rośnie. Zdajemy sobie sprawę, że im bliżej festiwalu, tym będzie ciężej i coraz bardziej nerwowo, ale to tylko nas pobudza, aby rzucić rękawicę temu wyzwaniu – z każdą spełnioną misją stajemy się twardsi.

2 lava festival wasz pokoj

Fot. Stanisław Wielopolski

Jednym z silniejszych bodźców, które zmotywowały mnie do ostrego wzięcia się za pracę parę miesięcy temu, były słowa pewnego pana, który czarno widział moje plany: „dziewczynko, przecież ty nie zorganizujesz festiwalu”. Początkowo zakładałam, że stworzę coś na kształt jednego wieczornego przeglądu filmów krótkometrażowych z prelekcjami przed. W tym momencie festiwal urósł do dwudniowego wydarzenia z pokazem filmów Mai Deren z muzyką na żywo skomponowaną przez ośmiu artystów, konkursem z Józefem Robakowskim na czele jury oraz szeregiem wydarzeń towarzyszących, w tym wideokonferencją z dawnym przyjacielem Deren, „ojcem chrzestnym amerykańskiej awangardy filmowej” – Jonasem Mekasem.

Uwaga! Twórcy festiwalu wciąż zbierają środki na jego realizację. Jeśli chcecie wspomóc projekt, zapraszamy do udziału w crowdfundingowej zbiórce środków na stronie Polak Potrafi

Więcej informacji o wydarzeniu również na Facebooku festiwalu.

3 lava festival wasz pokoj

Fot. Maja Potrawiak