"Cudawianki" Julia Curyło

Twórczość Julii Curyło pokazuje sprzeczności, ograniczenia i absurdy dzisiejszego świata, do których artystka podchodzi w sposób ambiwalentny, zdystansowany, ale też pełen humoru. Jej wystawę „Cudawianki” będzie można oglądać w Galerii (-1) w Centrum Olimpijskim w Warszawie od 22 czerwca do 7 września.

Twoje prace są wielowarstwową opowieścią, każdy detal wprowadza nową historię, którą można odczytywać na wiele sposobów. Czy to twoja gra z widzem?

Charakterystyczną cechą moich prac jest ich ukryte dno. Pozornie są to łatwe, kolorowe i przyjemne obrazy, dopiero po dłuższym obcowaniu z nimi, widz odkrywa ich ukrytą symbolikę, niekiedy powodującą jego zmieszanie. Zachęcam do refleksji, dostrzeżenia pewnych zjawisk i spojrzenia na nie z innej perspektywy. Nie jest to jednak konieczne, obrazy można też odbierać czysto estetycznie lub rozumieć je na swój własny sposób. Obraz to dla mnie zmiksowany utwór z sampli kultury masowej, symboli, religii, filozofii, nauki, jednym słowem – ze wszystkiego, do czego odnosi się człowiek.

 

Obrazy są eklektyczne, spotykają się na nich kontrastujące ze sobą elementy  zabobony i wierzenia z nauką, religia z kulturą masową, duchowość przenika się z racjonalizmem. Skąd to zainteresowanie sprzecznościami?

Bo i natura ludzka jest wielopłaszczyznowa i nieoczywista. Taki sposób malowania chyba wynika z patrzenia na świat, gdzie wszystko może być rozłożone na części, składać się z wielu sprzecznych elementów, a jednocześnie tworzyc jedną, spójną całość.

1 Cudawianki Julia Curyo Ewa Suek 

"Euroarabia II" Julia Curyło

Wypracowałaś rozpoznawalny i charakterystyczny styl, jednym z jego wyróżników są często pojawiające się w twoich pracach dmuchane obiekty. Poprzez ich obecność są one czasem porównywane do twórczości Jeffa Koonsa. Czy to zestawienie jest ci bliskie?

Twórczość Jeffa Koonsa interesuje mnie w sensie formalnym, poprzez zamiłowanie tego artysty do kiczu, blichtru, dmuchanych elementów  jednak jego sztuka nastawiona jest na odbiór bezpośredni, pozbawiona jest warstw symbolicznych, które u mnie spełniają ważną funkcję. Cele stawiane sztuce i jej przekaz jest więc zupełnie inny, ale zamiłowanie do współczesnych przedmiotów kultu podobne. Wykorzystuję estetykę kiczu, gdyż interesuje mnie wizualna strona wiary, nie tylko katolickiej. Dmuchane zwierzaki pojawiające się w moich obrazach to też znak kultury masowej, rzeczy produkowanych szybko, tanio i powielanych w milionach egzemplarzy. Wypełnione powietrzem i puste w środku, symbolicznie łączą się z jakością produktów naszych czasów. Podobnie kwiaty i inne gadżety, wszystkie one są wykwitem współczesnej masowej produkcji, gdzie zaciera się granica między tym co własne, a tym, co należy do wszystkich.

 

Twoje malarstwo, jeśli chodzi o technikę, jest bardzo tradycyjne, prawie akademickie. Dlaczego wybrałaś tę formę wypowiedzi artystycznej?

Popularne techniki z zakresu nowych mediów są silną konkurencją i dobrym przekaźnikem pewnych treści, jednak dla mnie osobiście pozbawione są pewnej zmysłowości malarstwa, a także często bezosobowe, bo artysta nie odciska na pracy własnego piętna. Chyba też dla mnie zbyt eteryczne. Myślę, że tradycyjne malarstwo nie zaniknie. Być może w przyszłości, która prawdopodobnie będzie coraz bardziej wirtualna, może stać się jeszcze bardziej pożądane, bo stanie się czymś unikatowym.

 15 Cudawianki Julia Curyo Ewa Suek

Poza malarstwem tworzysz również obiekty i instalacje multimedialne, w których poruszasz między innymi kwestie kobiece - projekt Chicks” to ironiczna i zabawna galeria sztuki kobiecej, a  Euroarabia” mówi o problemach kobiet uwikłanych w religie i narzucone im wzorce kulturowe. Skąd zainteresowanie tematyką kobiecą? 

Sztuka kobiet  jest mi bliska, ponieważ sama jestem kobietą i utożsamiam sie z tą tematyką. Próbuję zrozumieć swoją osobowość również poprzez kontekst płci oraz interesuje mnie jak generalnie kobiety są postrzegane, jak bardzo płeć wpłynęła na kształtowanie się kobiet (szczególnie w pewnych obszarach kulturowych) i jak bardzo czasem są wciąż ograniczone tylko ze względu na to, że są kobietami (kobiety Islamu, ale także np. Afryki). Myślę także, że kobiety  współpracując ze sobą i solidarnie się wspierając, maja wielką siłę, stąd powstał pomysł projektu mówiącego o dialogu między kobietami o różnych korzeniach (Euroarabia – projekt z Lizą Sherzai i Katarzyna Górną). Sztuka kobiet interesuje mnie również przez pryzmat historii sztuki, w  pewien sposób badam ten obszar, patrzę, jak ewoluował. Jestem też ciekawa czy sztuka kobiet wykazuje indywidualne cechy, które zasadniczo różnią ja od świata sztuki wytworzonej przez mężczyzn”. W określeniu sztuka kobiet” mieści się wiele znaczeń, jest to zarówno sztuka kobieca, czyli często interpretowana jako naiwna, słodka i czuła, ale także sztuka kobiet jako sztuka feministyczna, czyli poruszająca wątki  wolności, wyzwolenia czy seksualności i ciała. Sztuka kobiet to także sztuka silnych kobiet. Bardzo lubię prace kobiet, zwłaszcza w dziedzinie rzeźby, np. sztukę polskich rzeźbiarek z lat 70-tych, jak i międzynarodową XX wieku (jak Louise Bourgeois czy Niki de Saint Phalle).

 3 Cudawianki Julia Curyo Ewa Suek

Natalia LL

4 Cudawianki Julia Curyo Ewa Suek

Rzeźba Niki de Saint Phalle

Julia Curyło – autorka obrazów, obiektów oraz instalacji prezentowanych w przestrzeni publicznej. Absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie obroniła dyplom w pracowni malarstwa  prof. Leona Tarasewicza i w pracowni sztuki w przestrzeni publicznej prof. Mirosława Duchowskiego. Laureatka Grand Prix PROMOCJE, Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ewa Sułek – historyczka sztuki, kuratorka, stypendystka Młodej Polski. Studiowała historię sztuki na University of Cambridge i  Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie pisze książkę o współczesnej sztuce ukraińskiej.

Julia Curyło i Ewa Sułek współpracują wspólnie przy serii projektów Euroarabia”, założycielki marki TAKA polka.

 2 Cudawianki Julia Curyo Ewa Suek

Fot. materiały prasowe