Główną ideą projektu było wyhodowanie własnego materiału. Jest nim grzyb herbaciany – kombucha (kombucza). Grzyb ten należy do grupy „organizmów” zwanych SCOBY – Symbiotic Cultures of Bacteria and Yeasts (Symbiotyczne Kultury Drożdży i Bakterii). Grzyb zwykle służy do produkcji napoju, rozmnaża się i produkuje nową warstwę na powierzchni poprzedniego grzyba, który jest „mamą”. Gdy wyhodowany grzyb jest dojrzały, sam staje się „mamą”, produkując kolejne „dziecko”. Grzyb jest w tym procesie „efektem ubocznym” dla zainteresowanych tylko napojem, ja jestem zainteresowana Efeketem Ubocznym. 

Projekt zawiera dwa rodzaje materiałów: wyhodowany materiał kombucha oraz gazę bawełnianą, która pomaga przy hodowaniu materiału w labolatorium. Istotny jest dla mnie proces hodowania materiału. Chciałam zwrócić uwagę na aspekt, który w fast fashion bywa pomijany  w sytuacji korzystania z gotowych materiałów, których pochodzenia często nie znamy i nie mamy pewności, jak powstały, kto je wyprodukował, czy na pewno na zasadach fair trade?

Materiał ten jest w 100% biodegradowalny, dlatego, że jest „rośliną” oraz został etycznie wyhodowany. Jest to transparentny, delikatny materiał, który kojarzy się z czymś organicznym, wręcz z ludzką skórą. Grzyb rozwija się na bazie herbaty, dlatego zachowuje naturalne kształty i kolory: brązy, sepie i czerwienie..

W moim projekcie to ja dopasowuję się do tempa rośnięcia mojego materiału, opiekuję się nim i dbam o niego. Cały proces powstawania sukienki sytuuje projekt w atmosferze slow fashion.

Projekt bierze udział w etapie finałowym drugiej edycji konkursu mody MODETYKA na temat zrównoważonej i etycznej mody. Moja sukienka zostanie zaprezentowana na finałowym pokazie mody z okazji Święta Narodowego Francji, 9 lipca o 13:00 w Parku Skaryszewskim w Warszawie.

1 sukienka z grzyba

2 sukienka z grzyba 

Fot. materiały prasowe