Zależy nam na afirmatywnym przekazie, który pokaże różnorodność młodych osób LGBTQI oraz będzie stanowił przeciwwagę dla ich wiktymizacji. Chcemy, by młode osoby LGBTQI biorące udział w naszej kampanii poczuły się zainspirowane, by podzielić się swoją historią i samemu o niej stanowić.

Gosia, Bryan i Sarah – każde z innego kraju (Polska, USA, Niemcy), w różnym wieku, z różnymi doświadczeniami i wiedzą. Spotkaliśmy się podczas Akademii Praw Człowieka Humanity in Action Polska w Warszawie, gdzie przez miesiąc w grupie 24 aktywistek i aktywistów z różnych krajów dyskutowaliśmy o wyzwaniach związanych z realizacją praw człowieka w Polsce. Akademia była dla nas ważnym doświadczeniem. Sarah: w Humanity in Action szukałam grupy różnorodnych młodych aktywistów, grupy, w której możemy krytycznie omówić nasze opinie i podejścia. Bryan: Humanity in Action zgromadziło niesamowicie zmotywowane młode osoby, które są pełne pasji, by czynić świat lepszym miejscem. Gosia: poznałam wspaniałe, zaangażowane aktywistki i aktywistów i nauczyłam się bardzo wiele o tym, jak skuteczniej działać.

1 LGBTQI Jestem TU

Podczas programu wszystkie osoby uczestniczące w nim pracowały nad kampaniami społecznymi. Skutkiem naszej pracy było 8 kampanii odpowiadających na najważniejsze obecnie problemy związane z realizacją praw człowieka w Polsce. Nasza grupa wybrała jako główny temat kampanii prawa osób LGBTQI. Wydały nam się one najbardziej aktualne ze względu na intensyfikację mowy nienawiści i przemocy wobec osób LGBTQI oraz chcieliśmy swoją kampanią wzmocnić działania antydyskryminacyjne. Zdecydowaliśmy skupić się na akcji skierowanej do młodzieży oraz zaproponować inne podejście – afirmatywne, pozytywne, pokazujące różnorodność wśród społeczności LGBTQI. Nasze hasło to JESTEM TU – chcemy zachęcić młode osoby LGBTQI mieszkające w Polsce do wypowiedzenia tych słów, podkreślenia że są tu, mieszkają w Polsce, mają różne plany, marzenia, inspirują się różnymi rzeczami. Dlaczego wydało nam się to ważne? Chcielibyśmy zachęcić młode osoby LGBTQI do stanowienia o swojej historii, by cieszyły się swoją różnorodnością i mówiły o niej głośno.

Założyliśmy stronę na FB: Jestem Tu, gdzie opublikowaliśmy prośbę o odpowiedzenie na jedno z pytań: Co sprawia, że czujesz się sobą? Jakie jest twoje najbardziej szalone marzenie? Co sprawia, że czujesz się wyjątkową, silną osobą? Czego się boisz? Co cię inspiruje? By zachęcić osoby do przesyłania swoich historii, przy wsparciu wolontariuszek i wolontariuszy współpracujących z Humanity in Action Polska,nakręciliśmy filmik, w którym przeprowadzamy wywiady z trzema młodymi osobami LGBTQI. Dzielą się one swoimi przemyśleniami, inspiracjami i marzeniami: 

Odzew młodzieży LGBTQI nas zaskoczył i bardzo ucieszył – otrzymaliśmy kilkanaście pięknych, przemyślanych historii i komentarzy. Choć Akademia Praw Człowieka się zakończyła, mamy nadzieję, że młode osoby LGBTQI poczują się zainspirowane i wzmocnione, by podzielić się swoją historią i powiedzieć: JESTEM TU! Chcemy kontynuować kampanię i podejmować kolejne działania, by wzmacniać młodzież LGBTQ, dlatego zachęcamy Was do przesłania swojej historii! Wybierzcie pytanie, napiszcie odpowiedź na kartce, zróbcie sobie zdjęcie (bądź samej kartki z odpowiedzią), dopiszcie hashtag #jestemtulgbtqi i prześlijcie na FB:  www.fb.me/jestemTuLGBTQI

3 LGBTQI Jestem TU

2 LGBTQI Jestem TU

Zdjęcia publikujemy dzięki uprzejmości autorki tekstu