W WASZYM POKOJU oddajemy tym razem głos Olimpii Błaszczyk, która stoi za jednym z naszych ulubionych ostatnio kont na Instagramie, czyli @new.ero. Mnóstwo inspiracji, jak i po prostu duża dawka sztuki na co dzień. Poprosiłyśmy Olimpię, aby napisała kilka zdań o profilu i wybrała do ich ilustracji swoje ulubione erotyczne dzieła.

Na początku był chaos i na początku New Eroticism był bliżej nieokreśloną ideą, która kiełkowała w mojej głowie przez długi czas. Od dawna pociągały mnie erotyka i seks w kontekście socjologiczno-psychologicznym: z czego wynikają nasze upodobania, co i dlaczego ma na nie wpływ, co jest „normalne” a co nie, oraz kto o tym może decydować i na jakiej podstawie. Ciekawiło mnie to również od strony historycznej i kulturowej.

Estetyka i sztuka była istotnym elementem mojego życia odkąd pamiętam, ale solidną wiedzę w tym zakresie zaczęłam zdobywać dopiero, gdy zdecydowałam się studiować historię sztuki. I tak, po pierwszym roku studiów, sztuka i seks spotkały się w moich rozmyślaniach,w moich zapiskach. Powstała idea stworzenia miejsca dla ludzi o podobnym podejściu do sprawy.

6 new erotism wasz pokoj

„Pochodzenie świata” Gustave’a Courbeta

W pierwotnym zamyśle nie było instagramowego konta. Był za to magazyn. Erotyczne, wysmakowane wydawnictwo kierowane do każdego niezależnie od płci w odpowiedzi na zwulgaryzowane czasopisma „dla mężczyzn”. Nie było misji, nie chciałam edukować czy wspierać innych w procesie akceptacji swojego ciała, swojej seksualności. Odbiorcy, do których kierowane miały być treści, to osoby, które już te etapy przeszły. Lubią siebie, nie wstydzą się tego, co lubią, a lubią się bawić -
nawet jeśli innym ich zabawy wydają się perwersyjne. Łakną też dobrej sztuki, cenią sobie jakość, mają otwarte głowy i niełatwo ich zawstydzić. Seks stoi dla nich na równi z intelektualną rozrywką. Postanowiłam jednak zacząć małymi kroczkami: założyć profil na Instagramie i sprawdzić, czy ktoś myśli podobnie, czy ktoś w ogóle szuka tego typu treści.

1 new erotism wasz pokoj

Charlotte Gainsbourg by Casper Sejersen

Dzisiaj, grupa obserwujących New Eroticism jest ogromnie zróżnicowana, co uważam za duży, nieoczekiwany sukces. Każdy, kto znajduje rozrywkę w erotyce, znajdzie coś dla siebie na tym profilu. W postach prezentowana jest sztuka od okresu antycznego po czasy współczesne. Znane dzieła lub ich fragmenty umieszczane są w nowym kontekście poprzez żartobliwe użycie hashtagów, promowani są młodzi twórcy, ale przypominani są też ci dawni. Od czasu do czasu ktoś przejmuje instastory i odpowiada na pytanie, czym dla niego jest erotyzm lub w przypadku artysty - co go inspiruje. New Eroticism stanowi swoistą syntezę dzisiejszego postrzegania erotyki, ukazuje jej zróżnicowany odbiór. Patrząc na ogrom wiadomości, które codziennie do mnie docierają, profil ten również inspiruje i zachęca do badań nad własną seksualnością. Zapraszam!

3 new erotism wasz pokoj

 

5 new erotism wasz pokoj 

@new.ero