W rdzennych kulturach Afryki, Azji, południa Europy oraz obu Ameryk idea czerwonego namiotu, zwanego również namiotem księżycowym, była związana z wyizolowaną przestrzenią wyłącznie kobiecą. Przestrzenią, w której kobiety celebrowały miesiączkę. Czy dziś możemy odtworzyć podobną atmosferę?

W zależności od kultury, praktyki czerwonego namiotu były różne – czasem były one związane z tańcem i ruchem, czasem bardziej statyczne, często jednak mistyczne i duchowe. Wierzono, że czas miesiączki jest dla kobiety czasem nie tylko większego i głębszego połączenia ze sobą, ale również z linią przodków i przodkiń. Dlatego też kobiety w tym czasie modliły się, medytowały nad potrzebami oraz szukały rozwiązania problemów nie tylko dla siebie, ale również – a często przede wszystkim  dla całej społeczności.

Wieki tradycji patriarchalnej odcięły kobiety od cykliczności ich ciał oraz ztabuizowały miesiączkę oraz samą krew miesięczną. Nie dyskutuje się o niej publicznie, zazwyczaj kobiety ukrywają fakt, że mają okres, nie lubią, a czasem nienawidzą własnych miesiączek. Traktują okres jako przysłowiowe „zło konieczne”, które często związane jest ze wstydem.

Tymczasem ja zapraszam do zbudowania Czerwonego Namiotu. Zapraszam do podzielenia się swoją herstorią miesięczną. Jakakolwiek by ona nie była każda będzie zaproszona i wysłuchana. Obecna lub przeszła. Zapraszam do Ćwiczeń z Krwawienia

Ćwiczenia z Krwawienia mają być przestrzenią wzajemnej kobiecej (ko)edukacji o integralnej części ich własnej tożsamości. Efektem tego działania będzie powstanie pierwszej w Polsce wirtualnej kolekcji opowieści menstruacyjnych. Drugą osią tych spotkań będzie praca nad powstaniem kolekcji osobistych menstruacyjnych artefaktów połączonych tworzących razem jedno wspólne dzieło, którym będzie uformowany czerwony namiot oraz stworzona bezpieczna przestrzeń w środku wraz z zaproszeniem dla odwiedzających go kobiet do podzielania się własnym doświadczeniem. 

01 czerwony namiot cwiczenia z krwawienia

Jeżeli chciałabyś uzyskać więcej informacji, wziąć udział w projekcie, zorganizować spotkanie u siebie w gronie bliskich ci kobiet, proszę o kontakt: Iza Moczarna-Pasiek: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Fot. materiały prasowe; zdjęcie Briana Wallace / Unsplash