Projekt „Dotyk” to praca dyplomowa wykonana na kierunku Wzornictwo w Instytucie Wzornictwa i Grafiki krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego, która ma zachęcać do odkrywania seksualności osoby dojrzałe. O projekcie opowiada nam jego autor – Dmytro Nikiforchuk. 

Jaki jest cel projektu?

„Dotyk” proponuje nowe podejście do flirtu między parą osób w dojrzałym wieku oraz staje się pretekstem do rozmowy i intymności. Ma zmienić postrzeganie seksu, potraktować go szerzej niż tylko komunikację cielesną i pomóc budować udany związek partnerski. Takie podejście łączy fizjologiczne oraz psychologiczne osobliwości procesu starzenia. Stanie się pretekstem do poznawania partnerów z nowej perspektywy.

 

Co składa się na „Dotyk”?

Projekt czterech obiektów wykonanych ze stali nierdzewnej. Każdy odnosi się do innego zmysłu. Produkty mają na celu stymulować podniecenie u osób dojrzałych w niebanalny sposób. Można stwierdzić, że fizyczny wymiar jest drugorzędny w projekcie, ponieważ kluczowym elementem jest komunikacja interpersonalna, której zazwyczaj towarzyszy ta niewerbalna.

 1

Jak to działa?

Początkiem gry jest odpowiedni dotyk partnera czy partnerki. Z punktu widzenia koncepcji projektu, nie mogę narzucić użytkownikom i użytkowniczkom konkretnej instrukcji do startu gry. Jednak biorąc pod uwagę czynniki psychologiczne, zalecano dać osobom korzystającym z narzędzi konkretną wskazówkę, która stanie się punktem wyjściowym do refleksji na tematy prywatne, pretekstem do rozmowy, a zarazem początkiem gry wstępnej. Dlatego postanowiłem, że lekkie dotknięcie ucha (jedna z najbardziej czułych stref u kobiet i mężczyzn) będzie startem preludiów niewerbalnych, a zarazem werbalnych.

 

Cztery zmysły

Dźwięk

Za pomocą zaprojektowanej słuchawki będzie można posłuchać, w jaki sposób bije serce partnera lub partnerki. Przedmiot został wyprofilowany tak, aby jedno ucho „badacza” było przytulone do prawej piersi „pacjenta”. Za inspirację posłużyły akcesoria medyczne m.in. stetoskop.

Zapach

Dwa obiekty wykonane ze stali nierdzewnej oraz tworzywa sztucznego (gąbki). Metalowe przedmioty stykają się z nosami użytkowników, a nasączona gąbka olejkiem eterycznym staje się przedłużeniem sztywnych detali. Aby zachować nieograniczoną komunikację pomiędzy dwoma osobami, postanowiłem zaprojektować przedmiot w dyskretnym, nieprzeszkadzającym rozmiarze.

Struktura

Naparstek, który staje się przedłużeniem palca, a zarazem masażerem ze zmiennymi końcówkami. Wykonany w całości ze stali nierdzewnej, a cztery zakończenia wmontowywane sposobem wkręcania na metalowy pręt. Główki występują w czterech kształtach: organicznym, w całości wykonanym z silikonu medycznego, przypomina paznokcia; konusowatym, do którego dołączono włosie końskie, aby zapełnić lekkie dotknięcie do ciała partnera; abstrakcyjnym, obłym, który się składa z 4 spawanych kulek oraz główki kanciastej, wyrzeźbionej z drewna, która imituje lekkie szczypanie. Naparstek krawiecki oraz biżuteria futurystyczna były głównymi inspiracjami masażera.

Obraz

Aby lepiej poznać miejsca, które były dotychczas nie zauważane poprzez partnera, zaprojektowałem przedmiot ze zmiennymi szkiełkami w trzech różnych opcjach: lusterka, kolorowego filtra oraz szkła, które zmienia rzeczywistość multiplikując ją. Rączka, w którą się wkłada filtry, jest wykonana z metalu i nadziewana na dwa palce. Zainspirowałem się nożyczkami medycznymi, lupą lekarską oraz kalejdoskopem dziecięcym.

 3

Jakie były inspiracje wizualne?

Stylistykę zestawu „Dotyk” można określić, używając stylów projektowych steampunk oraz futuryzm. Są to przedmioty minimalistyczne, które sugerują podobieństwo z przedmiotami lekarskimi. Formy organiczne poddane produkcji masowej. Głównym tworzywem jest stal nierdzewna, która została poddana różnym technologiom produkcyjnym: spawaniu, wylewaniu, szlifowaniu oraz chromowaniu. Silikon medyczny, końskie włosie oraz drewno dębowe zostały wykorzystane w przedmiotach zestawu jako zmienne elementy masujące. Ważną kwestią w projekcie jest połączenie kilku zmysłów podczas gry wstępnej. Pod uwagę został wzięty fakt, że doświadczenia zmysłowe u osób w dojrzałym wieku słabną, pogarsza się słuch, wzrok itd. Dlatego proponuję, by dzięki grze podejmować próby rozwijania czucia.

 

Dlaczego postanowiłem zająć się tym tematem?

Po wielu spędzonych wspólnie latach część par zaczyna „spać i żyć” oddzielnie. Ale bywa tak, że mamy do czynienia z „drugą młodością”, która często sprzyja ponownej integracji oraz postrzeganiu życia intymnego w nowy sposób. Seksuolożka Katarzyna Klimko-Damska pisze, że używanie gadżetów erotycznych dla pary z długim stażem życiowym jest niezbędne do podejmowania eksperymentów. Niemniej jednak ważną kwestią pozostaje rozmowa. Podtrzymywanie seksualnych relacji może zmniejszać ryzyko występowania kryzysu małżeńskiego. Głównym założeniem projektowym jest edukacja seksualna osób dojrzałych. Osoby 60+ często są społecznie wykluczane, a ich seksualność tabuizowana. A przecież wciąż można zauważyć ludzi dojrzałych, idących obok siebie za rękę, pełnych uśmiechu i idealnego życiowego doświadczenia. Sądzę, że kultura flirtu osób dojrzałych przeżywa swój renesans, coraz więcej osób dojrzałych decyduje się na randkowanie i mocniej interesuje sferą seksualną. Chciałem więc przełamać stereotypy dotyczące osób starszych i dostarczyć im przydatne narzędzia.

 

Projekt „Dotyk” to praca dyplomowa wykonana na kierunku Wzornictwo w Instytucie Wzornictwa i Grafiki krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego (pod opieką dr hab. Bartosza Muchy oraz mgr Aleksandry Satławy). 

Więcej materiałów na temat projektu znajdziecie na Behance, a portfolio projektanta na Issuu.

2

Zdjęcia: materiały prasowe