Akcje „Dziewczyny na Politechniki” i „Dziewczyny do ścisłych” prowokują do wzięcia losu w swoje ręce i udowodnienia sobie, jak i innym, że w kobietach siła. Skoro w świecie nauki mogła zabłysnąć Curie, mogła Lise Meitner czy Grace Hopper, mogą i młode, zdolne dziewczyny dorastające w erze Internetu. Da się? Da się.

Podział na zawody damskie i męskie wciąż pokutuje. Akcja Dziewczyny na Politechniki ma obalić stereotypy i udowodnić, że kobietom błędnie przypisywana jest rola humanistek. Czas odrzucić wszelkie bariery i przekonać dziewczyny, że sprawdzą się dobrze również w zawodach tradycjnie niekobiecych. Atrakcyjne praktyki, staże i stypendia czy wyjazdy zagraniczne – to wszystko oferują dziś kierunki ścisłe, wróżące znacznie lepszą przyszłość finansową niż studia humanistyczne.

Organizatorzy wierzą w siłę kobiet i dają im szansę na rozwój. Akcję stworzyła Fundacja Edukacyjna Perspektywy, która wspiera rozwój naukowy młodych ludzi. Fundacja zaproponowała program Lean in STEM” skierowany do kobiet w branży technologicznej. Ponadto organizowany jest Bieg w kaskuprzeznaczony nie tylko dla kobiet, ale także dla mężczyzn. Uczestnicy przebiegną maraton w charakterystycznym kasku z logo Dziewczyny na Politechniki. Dodatkowo aranżowane są różnorodne konferencje i warsztaty, na przykład „Girls go start up! Academy”, podczas których kobiety nie plotkują a opracowują innowacyjne projekty na zmianę świata na lepsze.

dziewczyny na politechniki nauka fizyka 5

Grono partnerów akcji jest imponujące, a wśród nich są: Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Energii, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej.

W ciągu 9 lat trwania akcji Dziewczyny na Politechniki” liczba studentek na kierunkach ścisłych wzrosła o 20 tysięcy. Biorąc pod uwagę fakt, że panuje niż demograficzny, wynik ten potwierdza, że manifest przynosi rezultaty i to nie byle jakie. Wynik zawsze może być jeszcze lepszy, dlatego warto wpaść na dzień otwarty tylko dla dziewczyn i dopytać o wszystkie szczegóły. Gdzie i kiedy? Już 7 kwietnia na 15 uczelniach w Polsce. Spis wszytskich placówek uczestniczących w projekcie dostępny jest na stronie projektu

Świat czeka na przedsiębiorcze, energiczne kobiety. Wystarczy uwierzyć w siebie i do dzieła. A zacząć od odpowiedniej edukacji, bo w końcu dziś świat nie tylko do odważnych, ale i do dobrze wyedukowanych należy.

dziewczyny na politechniki nauka fizyka

Fot. opracowanie graficzne Małgorzata Stolińska dla enter the ROOM na bazie zdjęć z unsplash.com