To była kobieta o wielu talentach, można by powiedzieć: kobieta renesansu. Czego Gertrude Bell nie robiła? Tłumaczyła dzieła perskich poetów, wspinała się w Alpach, kilkakrotnie okrążyła kulę ziemską, tworzyła mapy, pisała książki, pracowała jako archeolog i założyła słynne Muzeum Irackie w Bagdadzie. Gdyby tego jeszcze było mało, Bell jak żadna inna Europejka miała wpływ na bliskowschodnią politykę na początku XX wieku, pracowała również jako brytyjski szpieg podczas I wojny światowej. Jej doświadczenia bez problemu zapełniłyby kilka życiorysów. I co najistotniejsze: Bell osiągnęła to wszystko w czasie, gdy kobiety dopiero zaczynały dochodzić do głosu.

Jej ambicje, uzależnienie od ryzyka i przeświadczenie, że bycie kobietą nie zamyka przed nią żadnych drzwi nie wszystkim przypadały do gustu. Bell przyjaźniła się z arabskimi dowódcami, ale z ust mężczyzn z rodzimej Anglii nasłuchała się wielu złośliwości. Dyplomatów, generałów i różnorodnych funkcjonariuszy administracji brytyjskiej raziła niezależność i nietypowy styl życia podróżniczki. Nazywali Bell między innymi „zarozumiałą pannicą z Oxfordu” czy „ględzącą, koturnową babą”. Prawdziwego uznania Angielka doczekała się przede wszystkim od Arabów, którzy określali ją nieoficjalną „królową pustyni”. Z czasem i rodacy docenili Bell, gdy jej wiedza na temat Bliskiego Wschodu okazała się nader cenna.

krolowa pustyni krolowapustyni bestfilms film nicolekidman maroco desert 4

Pomimo wielkich osiągnięć Brytyjki jej nazwisko wciąż nie jest powszechnie znane. Popkultura wchłonęła przyjaciela pisarki – Thomasa Edwarda Lawrence'a, nazywanego Lawrencem z Arabii, ale o Bell wciąż nie mówi się dostatecznie dużo. Najlepszym przykładem może być jedna ze scen w filmie „Angielski pacjent”. Stacjonujący na Bliskim Wschodzie brytyjscy żołnierze przeglądają mapy i jeden z nich pyta: „Czy damy radę przedostać się przez te góry?”. Inny odpowiada: „Mapy Bella pokazują drogę”, po czym pada zdanie: „Miejmy nadzieję, że miał on rację”. Błąd do wybaczenia, ale pokazujący, że i w latach 90., gdy powstał film, scenarzyści widząc nazwisko Bell doszli do wniosku, że autorem map musiał być mężczyzna.

Teraz o nieustraszonej podróżniczce ma szansę dowiedzieć się świat. Film o nieprzeciętnej Angielce nakręcił sam Werner Herzog, a w rolę Bell wcieliła się Nicole Kidman. Na ekranie zobaczymy również Roberta Pattinsona jako Lawrence’a z Arabii i Jamesa Franco jako Henry’ego Cadogana – młodzieńczą miłość Bell. Herzog stworzył film w oparciu o biografię pióra Georginy Howell pod tytułem „Córka pustyni. Niezwykłe życie Gertrude Bell”.

krolowa pustyni krolowapustyni bestfilms film nicolekidman maroco desert 5

Chcecie dowiedzieć się więcej o kobiecie, która zamiast zostać żoną wolała przemierzać niebezpieczne, pustynne tereny? O dyplomatce, która odegrała decydującą rolę w powstaniu Iraku? O podróżniczce, której wnikliwe opisy kultury, mentalności i sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie są do dziś lekturą obowiązkową w Pentagonie? O kobiecie, która wyprzedzała swoją epokę, nie bała się rzucać wyzwania mężczyznom; która osiągnęła zawodowo więcej, niż ktokolwiek mógłby się spodziewać, ale zdecydowanie nie miała szczęścia w miłości? Film „Królowa pustyni” pojawi się na ekranach polskich kin już 8 kwietnia. Macie apetyt na więcej? Możecie ruszyć szlakiem Bell na północ Afryki aż do Maroka – właśnie tam kręcono większość scen filmu z Kidman w roli głównej. W dniu premiery na stronie www.helios.pl/konkurs_krolowa rozpocznie się konkurs, w którym główną nagrodą będzie bon turystyczny. Sponsorem nagrody jest wyszukiwarka wczasów Fostertravel.pl

krolowa pustyni krolowapustyni bestfilms film nicolekidman maroco desert 2

Fot. materiały prasowe