Kochamy je za niepowtarzalny zapach, za rozrywkę, mądrość i niezawodne towarzystwo. Książki. Lekkie i te ambitne, do pociągu i na spokojny wieczór. Niekoniecznie nowości, ale zawsze lektury warte polecenia. Zobaczcie, co redakcja enter the ROOM czyta w tym tygodniu!

Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia, Barbara Gawryluk. Wydawnictwo Marginesy

Czy dzisiejsze dzieciaki znają Wandę Chotomską? Nie wiem, ale taką mam nadzieję. Ja wciąż pamiętam leżące na półkach u mnie w domu tytuły takie jak „Dla każdego coś śmiesznego” czy „Gdyby kózka nie skakała”. Chotomska to bez dwóch zdań jedna z najbardziej znanych polskich autorek zajmujących się literaturą dziecięcą. Pisarka bardzo płodna – ma na koncie ponad 200 książek, tysiące wierszy, setki piosenek, sztuk teatralnych, słuchowisk… Tym razem jednak mowa nie o kolejnej książce dla dzieci, a o publikacji na temat samej pisarki. Z książki Barbary Gawryluk można się dowiedzieć o Chotomskiej twórczyni, ale także o Chotomskiej kobiecie i osobowości. O niezwykłej, trochę ekscentrycznej, ale i ciepłej osobie. Gawryluk oddaje jej głos w wywiadzie-rzece, a my możemy dowiedzieć się o dzieciństwie pisarki w Warszawie, przyjaźni z Mironem Białoszewskim, współpracy z Bohdanem Butenko, o wojnie i zmaganiach literatów w czasach stalinowskich, o miłościach Chotomskiej, jej dalekich podróżach, literackich bohaterach. Bardzo ciekawa lektura, a do tego pięknie wydana – z mnóstwem starych zdjęć, fragmentów książek i publikacji prasowych, listów, ilustracji. Polecam!

Aleksandra Nowak

 

W kuchni Mamy i córki, Katarzyna Meller. Wydawnictwo Marginesy

Historia rodzinna opowiedziana oparta na wspomnieniach wspólnych posiłków, smaków – takie historie czyta się najlepiej, takie historie są prawdziwe i niesamowicie pobudzają apetyt. Książka Katarzyny Meller „W kuchni Mamy i córki” nie na darmo nosi podtytuł „Opowieści i przepisy rodzinne”. Obok pięknych i działających na ślinianki zdjęć potraw autorstwa Radka Polaka, przepisów łatwych do wykonania i bardzo smacznych potraw (śliwki w boczku mnie oczarowały, z kolei nasza PR Manager Magdalena Olszewska skusiła się na tuńczyka z grilla marynowanego w balsamico) – będących fuzją tradycji polskich i tych pochodzących z wielu innych zakątków świata, historii i dzisiejszych zdrowych kulinarnych rozwiązań – znajdziemy w tej książce mnóstwo przepełnionych ciepłem i humorem historii z życia rodziny Mellerów. Katarzyna, siostra dziennikarzy Andrzeja i Marcina, córka Beaty, współautorki książki kulinarnej „W kuchni babci i wnuczki” (wydanej po raz pierwszy w 1994 roku), dojrzała wreszcie do kontynuowania rodzinnych tradycji pisarskich i kulinarnych. Dzięki temu czytelnik otrzymuje coś więcej niż standardową książkę kucharską i nie tylko inspirację do gotowania, lecz także do organizowania życia towarzyskiego wokół wspólnego stołu, odkrywania świata smaków, eksperymentowania z nimi po swojemu, zgodnie z tradycją lub wbrew niej oraz kolekcjonowania „jedzeniowych” wspomnień. 

Paulina Klepacz

1 wanda chotomska katarzyna meller to czytamy lektury 

Fot. Marcos Rodriguez Velo