Czy w czasach, gdy jesteśmy bombardowani obrazami z każdej strony, seksowne zdjęcia na kogokolwiek jeszcze działają? I jaki mogą mieć wpływ na zachowania?

Badania opublikowane na łamach „British Journal of Health Psychology” świadczą dobitnie o tym, że zdjęcia nie straciły swojej mocy. Przynajmniej jeśli mowa o osobach nastawionych do seksu bardziej konserwatywnie. Zdaniem naukowców to właśnie na mężczyznach, którzy nie deklarują chęci uprawiania przypadkowego seksu, zmysłowe zdjęcia robią większe wrażenie. Na tyle duże, że mężczyźni ci po obejrzeniu ich są w stanie zrezygnować ze swoich postanowień i uprawiać spontaniczny seks bez zobowiązań. A skoro spontaniczny, zupełnie nieplanowany, to częściej i bez zabezpieczenia, bo nie było okazji o nim pomyśleć.

1 sexy zdjcia a konserwatyci

W badaniu wzięło udział 75 studentów. Najpierw zapytano ich o to, czy planują uprawiać niezobowiązujący seks w ciągu najbliższego pół roku. 37% z nich udzieliło odpowiedzi negatywnej. Następnie badanym pokazano seksowne lub neutralne zdjęcia. Po pokazie zapytano mężczyzn, czy zabraliby do domu, na seks, kobietę poznaną na imprezie. Okazało się, że mężczyźni, którzy wcześniej nie deklarowali chęci uprawiania przypadkowego seksu, po obejrzeniu seksownych zdjęć odpowiadali na drugie pytanie pozytywnie. Ci z nich, którzy również nie deklarowali chęci uprawiania przypadkowego seksu i dostali do oglądania neutralne zdjęcia, nie zmienili zdania. Natomiast odpowiedzi mężczyzn chętnych do uprawiania seksu bez zobowiązań, były pozytywne niezależnie od zdjęć, które zobaczyli. Badacze postanowili powtórzyć badanie na 112 mężczyznach w wieku od 18 do 57 lat. Wyniki były analogiczne.

O czym rzeczywiście informuje nas badanie opublikowane na łamach „British Journal of Health Psychology”? O sile zmysłowych obrazów? Tak, ale przede wszystkim o mocnym działaniu, jakie mogą one mieć na osoby nastawione do seksu konserwatywnie. Ale również o tym, że intensywnie pobudzający nas seksualnie bodziec jest w stanie sprawić, że dość szybko zrezygnujemy ze swoich postanowień i przekonań, podejmiemy ryzyko, przestaniemy myśleć o konsekwencjach, także tych zdrowotnych. Szkoda, że twórcy badania skoncentrowali się tylko na mężczyznach, do tego heteroseksualnych. Ciekawym byłoby dowiedzieć się, czy zmysłowe zdjęcia mogą równie silnie wpływać na kobiety, czy też bodźce wzrokowe nie są w stanie tak mocno kształtować ich seksualnych decyzji oraz czy sprawa ma się podobnie w przypadku osób homoseksualnych. Najwyraźniej na takie badania będziemy musieli jeszcze poczekać.

2 sexy zdjcia a konserwatyci

Fot. unsplash.com