Koniec miłości to przeważnie nic przyjemnego. Na szczęście istnieją sposoby na poprawę humoru i to nie tylko te wiążące się z szaloną ilością kalorii i napojów wysokoprocentowych. Co czytać, co oglądać i czego słuchać, gdy nasze serce nie ma się najlepiej?

Można powiedzieć, że nasza kultura jest miłością owładnięta. Im bliżej lutego i walentynek, tym mocniej z każdej strony będziemy bombardowani nieograniczoną ilością serc i przesłodzonych gadżetów. Może to przyprawić o mdłości. Szczególnie, gdy mamy właśnie związek za sobą. Wciąż za rzadko mówi się o tym, że samotność można celebrować, że bycie samemu może być równie dobre, a nawet lepsze, niż bycie w związku, szczególnie niezbyt udanym. Przekaz, zgodnie z którym bez „drugiej połówki” jesteśmy niepełni, musi czegoś nam brakować, jest niestety powszechny, choć zupełnie nieprawdziwy. Tym trudniej może być odciąć się od tego wszystkiego i stanąć na nogi, gdy właśnie pożegnaliśmy się z kimś, na kim nam zależało. Warto wtedy mieć przy sobie oddanych przyjaciół i… kilka wspomagaczy. Jakich?

Tak, czekolada i cała gama innych słodyczy to zestaw obowiązkowy po zerwaniu, ale my radzimy raczej sycić nie ciało, a umysł. Po pierwsze najlepiej przerobić emocje, które w nas siedzą, a nie próbować je wypierać. Dobrym sposobem może być ich wykrzyczenie czy wyśpiewanie. Fałszowanie jak najbardziej dozwolone. Lista rozstaniowych piosenek jest długa, w końcu muzyka najczęściej rodzi się przy okazji złamanego serca. Można zapętlić „Love Will Tear Us Apart” Joy Division, powydzierać się do „I Will Survive” Glorii Gaynor czy „I’ll Kill Her” Soko, wypłakać się do „Someone Like You” Adele, ponucić „It Must Have Been Love” Roxette czy potańczyć do „Big Girls Don’t Cry” The 4 Seasons.  Do wyboru. 

1 shopping rozstanie mac milosc joy division annie hall gloria steinem

1. „Annie Hall” (DVD)/ Ravelo.pl, Cena: 26,60 zł.

2. Szminka MAC Cosmetics z serii Chineese New Year, Cena: 86 zł.

3. The best of Joy Division (CD)/ Empik, Cena: 42,99 zł.

4. Czekolada Dominikana z imbirem/ Manufaktura Czekolady, Cena: 16,99 zł.

5. Książka Glorii Steinem „My Life on the Road”/ Empik, Cena: 59,99 zł.

Po drugie, gdy już znudzi się wam śpiewanie, czas na wyrzucenie emocji w inny sposób – można pisać, rysować, biegać… Właściwie podejmować jakąkolwiek aktywność, która sprawi, że oczyścicie się z negatywnych uczuć. Pomóc może też film. I tu lista pozycji jest długa. Można wybrać rozstaniowy klasyk od Woody’ego Allena, czyli „Annie Hall”, włączyć „Zakochanego bez pamięci”, „Dziennik Bridget Jones”, „Kill Bill”, „(500) Days of Summer” czy obejrzeć cały sezon „Seksu w wielkim mieście”. Można też sięgnąć po „Śniadanie u Tiffany’ego” i iść za radą bohaterki, która pod koniec filmu, czytając list, z którego dowiaduje się, że to już koniec romansu, mówi, że kobieta nie powinna czytać złych wiadomości z niepomalowanymi ustami i wyciąga z torebki szminkę. Może to naiwne, ale drobne zakupy z pewnością należą do poprawiaczy humoru. Trudno czuć się świetnie z zapuchniętymi oczami, w tej samej piżamie, którą założyło się x dni temu. Zakup nowej, czerwonej szminki, perfum czy aromatycznego peelingu albo balsamu na pewno nie zaszkodzi. Podobnie jak długa kąpiel i czas poświęcony sobie i swojemu ciału.

Zerwania nie powinny obywać się też bez właściwych lektur. My polecamy feministyczne pozycje; książki pisane przez silne kobiety, które mogą być doskonałym wzorem do naśladowania. Jeśli nie miałyście jeszcze okazji przeczytać publikacji Glorii Steinem, bell hooks, Betty Friedan, Chimamandy Ngozi Adichie, Simone de Beauvoir, Eve Ensler czy Naomi Wolf, może to właśnie idealny czas, by nadrobić zaległości. Przypomnieć sobie, że siła drzemie w nas i nie potrzebujemy kogokolwiek, by ją wyzwolić, a rozstanie może wyjść nam na dobre. 

Fot. opracowanie graficzne Małgorzata Stolińska na bazie materiałów prasowych