Jeśli należycie do grona osób, które nie planują mieć dzieci, pewnie słyszeliście choć raz (a prawdopodobnie znacznie więcej razy) komentarze, które mogły przyprawić was o co najmniej lekką irytację. Wypowiedzi z cyklu: „Aaa, minie kilka lat i zmienisz zdanie, też kiedyś nie chciałem/chciałam mieć dzieci” czy pytania o to, kiedy planujecie powiększyć rodzinę, bo niebawem może być już na to za późno. Nikt nie powinien ingerować w decyzje innych na temat tego, czy mają zamiar na dzieci się decydować, czy też nie. W praktyce te bardzo odpowiedzialne i osobiste wybory często awansują na główny temat rozmów rodziny, znajomych – słowem wszystkich tych, których owe wybory bezpośrednio nie dotyczą. Tymczasem powodów, dla których można uznać, że nie chce się być rodzicem, jest wiele. Co mówią o nich konkretni ludzie, którzy nigdy się na dzieci nie zdecydowali?

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Maine przez Amy Blackstone i Mahalę Dyer Stwart wprowadzają do dyskusji na temat bezdzietności nowe argumenty. Po pierwsze prawie wszyscy ankietowani (z wyjątkiem dwóch osób) deklarowali, że nieposiadanie dzieci to ich świadoma decyzja, z której są zadowoleni. Mężczyźni częściej jako powód swojej decyzji wymieniali możliwość podróżowania i angażowania się w swoje pasje, natomiast kobiety lepsze perspektywy zawodowe.

Czy posiadanie dzieci jest na twojej liście priorytetów? – zapytała się kilka lat temu dziennikarka „Marie Claire”, przeprowadzając wywiad z Zooey Deschanel. „Nie odpowiem na to pytanie. Nie jestem na ciebie zła, że mnie o to pytasz, ale, jak podkreślałam wiele razy wcześniej, nie sądzę, że mężczyznom również zadaje się takie pytania” – odpowiedziała aktorka. I miała tu wiele racji, bo pod presją o wiele częściej znajdują się kobiety. To im mówi się, że powinny się spieszyć, bo biologii się nie oszuka; to im sugeruje się, że bycie matką to najbardziej wartościowe doświadczenie, jakie może je spotkać. W tym momencie Deschanel dzieci już ma, ale aktorka i piosenkarka niejednokrotnie podkreślała w rozmowach, że nie podoba jej się to, że właściwie każdy wywiad z odnoszącymi sukcesy kobietami musi schodzić na temat macierzyństwa lub jego braku. To wciąż stały motyw, który odnajdujemy w niezliczonej ilości wywiadów.

2 bezdzietno

Gloria Steinem

Do kobiet, które nigdy nie zdecydowały się na dzieci zalicza się między innymi ikona feminizmu Gloria Steinem. „Jestem całkowicie szczęśliwa, nie mając dzieci. Nie każdy musi żyć w ten sam sposób. Jak kiedyś ktoś to mądrze powiedział: nie każdy, kto posiada macicę, musi mieć dzieci, jak nie każdy, kto posiada struny głosowe, musi zostać śpiewakiem operowym” – opowiadała Steinem na łamach „Chelsea Lately”. Kłopot w tym, że wiele osób wciąż ma problem z akceptacją inności w jakiejkolwiek formie, z tym, że ludzie mogą chcieć zachowywać się inaczej niż większość. Inność budzi sprzeciw, inność budzi agresję.

W roku 2015 burzę rozpętała kampania społeczna „Nie odkładaj macierzyństwa na potem” przygotowana przez fundację Mamy i Taty. „Zdążyłam zrobić specjalizację i karierę, zdążyłam być w Tokio i w Paryżu, zdążyłam kupić mieszkanie i wyremontować dom. Ale nie zdążyłam… zostać mamą. Żałuję” – mówi kobieta spędzająca czas w swoim luksusowym, pustym apartamencie. Bardziej stereotypowego obrazu nie można nam było zaserwować. Bo czy to prawda, że na dzieci nie decydują się tylko kobiety sukcesu z pokaźną sumą na koncie? Często jest tak, że to właśnie zła sytuacja finansowa i niestabilne warunki pracy powodują przekładanie lub absolutną rezygnację z decyzji o macierzyństwie. Dochodzi do tego brak systemowego wsparcia dla kobiet wychowujących dzieci i problemy z powrotem na rynek pracy.

Wyssane z palca jest też przecież założenie, że wszystkie niedoszłe matki żałują swoich decyzji, są samotnymi kobietami, które podjęły złe wybory. Są kobiety, które bez dzieci czują się świetnie. Są też takie, które dałyby wiele, żeby doświadczyć macierzyństwa, ale nigdy nie będą mieć takiej okazji ze względu na problemy z płodnością. Tendencyjne podejście do macierzyństwa jest jednak obecne nie tylko na polskim podwórku.

Czy mogłabyś stwierdzić, że jesteś w pełni spełnioną osobą, jeśli nigdy nie weźmiesz ślubu i nie będziesz mieć dzieci? – zapytała Condoleezzę Rice, byłą amerykańską sekretarz stanu, dziennikarka „Ladies’ Home Journal”. Już sam sposób postawienia pytania może przyprawić o irytację, Rice bardzo dobrze poradziła sobie jednak z odpowiedzią. „Tak, jestem w pełni spełnioną osobą, choć już nie będę mieć dzieci, męża może tak (śmiech). Byłabym nią także, gdybym miała męża i dzieci. Jestem bardzo religijna i wierzę, że wszystko układa się zgodnie z boskim planem. Kluczem do spełnienia jest bycie otwartym i docenianie tego, co życie ci daje” – skwitowała Rice. Polityczka, której ojciec był pastorem, a która sama zawsze deklarowała wierność tradycyjnym wartościom, to doskonały przykład na to, że kobiety, które decydują się nie mieć dzieci mogą być bardzo różne.

4 bezdzietno

Katharine Hepburn

„Gdybym miała dzieci, pewnie by mnie znienawidziły. Ponieważ coś w moim życiu musiałoby ucierpieć ze względu na małą ilość czasu i pewnie byłyby to one” – opowiadała na łamach „The Hollywood Reporter” Oprah Winfrey. W podobnym tonie wypowiadała się lata wcześniej Katharine Hepburn: „Byłabym okropną matką, bo jestem po prostu samolubną osobą. Oczywiście większości osób to od posiadania dzieci nie powstrzymuje”.

„Były momenty, kiedy chciałam mieć dzieci i momenty, w których dziękowałam losowi, że ich nie mam. Jestem w rozsypce, kiedy muszę się pożegnać ze swoim psem na dłużej niż 5 dni. Nie wiem, jak dałabym radę pożegnać się z dziećmi i wyjechać ze względu na pracę, a przecież wyjeżdżam cały czas. Wiem, że są kobiety, które sobie z tym radzą, ja chyba bym nie potrafiła” – zdradziła natomiast Anjelica Huston w wywiadzie dla portalu Cinema.com.

3 bezdzietno

June i Helmut Newtonowie

Wciąż pokutuje jednak mit, że bezdzietne kobiety to zimne karierowiczki. Tylko czy można kogokolwiek osądzać w związku tym, że jest racjonalny i nie chce mieć dzieci, bo wie, że nie miałby czasu o nie dbać? Czy to nie o wiele bardziej odpowiedzialna postawa niż decydowanie się na dzieci, którymi później nie będzie się zajmowało? Rozmawiając o ludziach, którzy nie mają dzieci, przeważnie przywołuje się przykłady znanych artystów, aktorów, biznesmanów. To dostarcza tlenu stereotypowi, zgodnie z którym na dzieci nie decydują się ludzie znani, zafiksowani na punkcie pracy i swoim własnym. Oczywiście łatwo wymienić Helmuta i June Newtonów czy Rei Kawakubo, mówiąc o artystach, którzy dzieci mieć nie chcieli, ale nie znaczy to, że podobnej decyzji nie podjęli absolutnie nikomu nieznani pan czy pani X – tylko o nich raczej nikt nie napisze.  

Co do świadomej decyzji o posiadaniu dzieci  – w ostatnim czasie coraz więcej osób w rozmowach o macierzyństwie czy ojcostwie odnosi się do kwestii politycznych, społecznych i klimatycznych. Na fali niedawnych protestów dotyczących zaostrzenia prawa aborcyjnego media społecznościowe zalały wpisy kobiet deklarujących, że nawet jeśli do tej pory rozważały macierzyństwo, to w obecnej sytuacji to ostatni pomysł, jaki przyszedłby im do głowy. Przynajmniej póki zostaną w Polsce. Bo czy można czuć się komfortowo z taką decyzją, wiedząc, że odmawia się nam właściwej opieki i prawa wyboru nawet w najtragiczniejszych sytuacjach? 

Coraz częściej padają też pytania o etyczność takiej decyzji – gdy osoby ze świata nauki, aktywiści i aktywistki oraz media alarmują, że jeśli nie wprowadzimy radykalnych zmian (a do nich wciąż daleko), czeka nas katastrofa klimatyczna, sprowadzania kolejnych ludzi na świat wydaje się wielu osobom zupełnie nieodpowiedzialną i egoistyczną decyzją.  „Być może związek zdrowie psychiczne – zmiana klimatu nie wydaje się oczywisty, ale wystarczy zwrócić uwagę na negatywne skutki zmiany klimatu: gwałtowne i nasilające się huragany, powodzie, długotrwałe susze, przewlekłe alergie i różne choroby fizyczne. Mają one negatywne skutki zdrowotne, ekonomiczne, środowiskowe i polityczne. Jeśli dostrzeżemy, że w następstwie zmiany klimatu ludzie mogą stracić bliskich, dom, pracę, zdrowie, majątek, jeśli są zmuszeni do migracji (np. w wyniku wyniszczających suszy i zmian w środowisku naturalnym), jeśli tracą poczucie bezpieczeństwa, celu i sensu życia, to ryzyko depresji i zaburzeń lękowych staje się czymś oczywistym” – opowiadała w wywiadzie dr Marzeną Cypryańską-Nezlek, psycholożka społeczna z uniwersytetu SWPS, odnosząc się do coraz częstszych problemów ze zdrowiem psychicznym powiązanych z kwestiami klimatycznymi. Te obawy o przyszłość – w olbrzymiej mierze uzasadnione – raczej nie sprzyjają decyzji o posiadaniu dzieci, które byłyby skazane na życie w świecie naznaczonym olbrzymią ilością różnorodnych kryzysów. 

Pozostaje jeszcze bardzo istotna kwestia, czy rzeczywiście chcemy mieć dzieci, czy też tak nam się tylko wydaje, bo ogromna ilość przekazów obecnych w kulturze nas do tego nakłania. „Kiedy miałam pięć lat, moim marzeniem było mieć setkę psów i setkę dzieci. Będąc starszą, zrozumiałam, że presja, by zostać matką, którą odczuwam, nie pochodzi z wewnątrz mnie, a z zewnątrz. Ja wiedziałam, że nie byłam gotowa, by matką zostać” – opowiadała Kim Catrall na łamach „O Magazine”. Gwiazda „Seksu w wielkim mieście” niejednokrotnie podkreślała, że kobiety niechcące mieć dzieci nie powinny być stygmatyzowane. W końcu bezdzietność to ani dziwactwo, ani fanaberia, ani patologia – choć czasem tak bywa określane – to po prostu wybór, który nie powinien uprawniać do szufladkowania kogokolwiek i z którego nikt nie powinien się tłumaczyć. 

5 bezdzietno

Kim Catrall

Fot. materiały prasowe, theredlist.com