Między 11 a 13 maja Kraków ponownie zamieni się w miasto awangardy. Wszystko za sprawą Festiwalu Filmu Awangardowego Lava stworzonego w ubiegłym roku przez Maję Chiarę Faber. Pierwsza edycja kręciła się wokół twórczości Mai Deren, tym razem będzie można przyjrzeć się bliżej filmom Kennetha Angera.

Jak ma się dziś filmowa awangarda? Czy w dobie dominacji multipleksów jest dla niej przestrzeń? Czy „straż przednia” wciąż wyznacza nowe kierunki w świecie kina czy też utknęła w absolutnej niszy? Organizatorzy Lavy przekonują, że filmowa awangarda wciąż jest żywa i zdecydowanie warto się w niej rozsmakować. Celem krakowskiego festiwalu jest więc prezentacja dokonań najwybitniejszych twórców kina eksperymentalnego, ale również całkiem współczesnych artystów, którzy poruszają się po różnorodnych obszarach sztuki. Co dokładnie znalazło się w tegorocznym programie?

Rozpoczęcie Festiwalu Filmu Awangardowego Lava będzie mieć miejsce w kamienicy przy Szwedzkiej 8 w  Krakow Art House. Lava połączy siły z niezależnym kolektywem artystycznym Lamella: The House of Queer Arts. Możemy więc liczyć zarówno na performace rezydujących w Lamelli artystów, jak i występy zaproszonych przez organizatorów DJ-ów, między innymi Pel Bonheur – laureatki Czarnej Magmy, czyli głównej nagrody na pierwszej edycji festiwalu.

Co dalej? W sobotę przeniesiemy się do Nowej Huty i tamtejszego Muzeum PRL-u, w którym odbędą się pokazy tegorocznych filmów konkursowych nadesłanych przez polskich i zagranicznych twórców. Następnie swoją instalację performatywną zaprezentuje młody reżyser Grzegorz Jaremko. I wreszcie to, na co fani Kennetha Angera czekają najbardziej – pierwsza w Polsce retrospektywa jego filmów. Anger to z pewnością szalenie wyrazista postać. Branżę zna od podszewki – wychowywał się nieopodal Hollywood, jako ośmiolatek zadebiutował rolą w filmowej wersji „Snu nocy letniej”, a co jeszcze ciekawsze: swój pierwszy film nakręcił już jako dziewięciolatek. Od tego czasu pracował jako reżyser, scenarzysta, aktor, producent, montażysta, pisarz. Większość obrazów porusza tematykę okultystyczną. Odważne, brutalne, bezkompromisowe – takie właśnie są filmy Angera.

Do wyświetlonych obrazów amerykańskiego twórcy nawiążą muzycy, którzy specjalnie na tę okazję stworzyli kompozycje inspirowane filmami Angera. Kto pojawi się na scenie? Tajlandzki duet Tala Transitory & Baly Nguyễn, legenda polskiej muzyki elektronicznej Władysław Komendarek, współzałożyciel wytwórni Lado ABC Paweł Szamburski oraz inicjatorka krakowskiego cyklu wydarzeń muzycznych Szum, czyli Leona Jacewska. A później pora na afterparty, któremu towarzyszyć będzie impreza z cyklu Queer Dating.

Niedziela również będzie obfitować w liczne wydarzenia. Ostatni dzień festiwalu rozpocznie się od paneli dyskusyjnych, w tym rozmowy z finalistami konkursu na film krótkometrażowy. Następnie odbędzie się druga część przeglądu dorobku Kennetha Angera. Do obrazów reżysera odniosie się tym razem założyciel DUNNO Recordings Lutto Lento, grająca na syntezatorach modularnych Ter, ceniony duet Palmer Eldritch oraz debiutujący baskijski producent Portento. I wreszcie moment kulminacyjny – wręczenie statuetki Czarnej Magmy dla osoby, której film zwycięży w konkursie. To jednak nie koniec wrażeń. Koniec festiwalu ukoronuje występ queerowej raperki Belli Ćwir, a następnie scenę przejmie rumuńska DJ-ka Admina, Rusałka oraz Piotr Tkacz jako DJ Pleasure Dome. Zapraszamy!

2 lava festiwal filmu awangardowego

Więcej informacji na temat festiwalu znajdziecie na stronie oraz Facebooku wydarzenia.

 Fot. materiały prasowe