Wyobraźcie sobie, że stojąc w długiej kolejce do kasy lub jadąc autobusem, możecie przeczytać poezję gratis, a będąc w klubie oderwać wiersz z plakatu, jak numer telefonu do korepetytora. Warszawiacy mieli taką możliwość przez cały kwiecień, ponieważ w prawie 250 miejscach zostało rozdanych ponad 100 tysięcy wierszy, a to wszystko dzięki akcji „Wiersze w mieście”!

Ta nietypowa odsłona akcji „Wiersze w mieście” miała na celu szerzenie dostępu do poezji w nowy sposób. Druga edycja projektu, znanego wcześniej jako „Wiersze w metrze” propagowała przez cały kwiecień współczesną poezję europejską na terenie Warszawy. Tym razem wiersze gratis były dostępne w osiedlowych sklepach, klubach, kawiarniach, zakładach usługowych oraz na przystankach autobusowych. Tegoroczna akcja zwiększyła swój zasięg poprzez większą liczbę nośników oraz kolejne państwa, które przyłączyły się do akcji. Motywem przewodnim tegorocznej edycji była wolność. Autorami wierszy jest 18 europejskich poetów, które mimo zakończenia akcji są dostępne na jej stronie. Poeci reprezentują różnorodność tradycji, kultur oraz poglądów z różnych części Europy. Organizatorem projektu „Wiersze w mieście” jest EUNIC Warszawa, czyli Stowarzyszenie Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej w Warszawie, a współorganizatorem jest Miasto Stołeczne Warszawa.

– Jesteśmy niezmiernie dumni, ponieważ dotarliśmy do ponad stu tysięcy osób. Po raz pierwszy od początku trwania akcji to grono jest tak duże. Bardzo ważnym dla nas było, aby zachęcić także osoby spoza kręgu zainteresowanych poezją. Nawet jeśli było to tylko kilka procent – można mówić o dużym sukcesie zarówno promocyjnym, jak i edukacyjnym. Cieszymy się, że udało nam się zainteresować również tych, którzy z poezją obcowali po raz pierwszy – podsumowuje Bogusława Sochańska, dyrektorka Duńskiego Instytutu Kultury w Warszawie

1 wiersze w miescie

W ramach akcji można było zapoznać się z wierszami następujących poetów: Elfriede Gerstl (Austria), Inger Christensen (Dania), Doris Kareva (Estonia), Hugo Claus (Flandria), Menchu Gutiérrez (Hiszpania), Paula Meehan (Irlandia), Jehuda Amichaj (Izrael), André Simoncini (Luksemburg), Jan Wagner (Niemcy), Michał Jagiełło (Polska), Fernando Pessoa (Portugalia), Teodora Coman (Rumunia), Dumitru Crudu (Republika Mołdawii), Ivan Štrpka (Słowacja), Mehmet Narlı (Turcja), Lubow Jakymczuk (Ukraina), Ifor ap Glyn (Narodowy Poeta Walii), Walia (Wielka Brytania), Renato Gabriele (Włochy).

Fot. materiały prasowe