Lada moment jeden z naszych ulubionych festiwali. 18. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty odbędzie się we Wrocławiu między 26 lipca a 5 sierpnia. Znamy pełen program!

Od ilości filmów do obejrzenia można dostać zawrotu głowy. W tym roku czeka na nas ponad 600 seansów, 225 pełnometrażowych filmów z ponad 50 krajów, spośród których 147 będzie miało polskie premiery, a 3 światowe. A my jako G'rls ROOM mamy przyjemność patronować sekcji GIRLHOOD pełnej dziewczyńskich filmów, której kuratorką jest Ewa Szabłowska. 

Otwarcie festiwalu to polska premiera filmu „Kafarnaum” („Capharnaüm”) Nadine Labaki („Karmel”, „Dokąd teraz?”), czyli nagrodzona w Cannes Nagrodą Jury opowieść o tułaczce chłopca z Bejrutu, który w pojedynkę mierzy się z niesprawiedliwością. Dalej będzie też mocno, program wypełniają obrazy będące już światowymi hitami, na wiele z nich czekamy z niecierpliwością. Na przykład na „Dom, który zbudował Jack” Larsa von Triera czy „Climax” Gaspara Noé. Poza tym będzie można zobaczyć m.in. laureata Złotego Niedźwiedzia na Berlinale – „Touch Me Not” Adiny Pintille, zdobywcę Złotej Palmy w Cannes – „Shopliers” Hirokazu Koreedy czy „Dziewczynę” („Girl”) Lukasa Dhonta, jak i thriller psychologiczny Asghara Farhadiego (doscarowe „Rozstanie” i „Klient”) z Penèlope Cruz i Javierem Bardemem w rolach głównych.

2 18. MFF Nowe Horyzonty

Nieodłącznym elementem Nowych Horyzontów jest też konkurs. W tym roku o Grand Prix powalczy 12 produkcji z całego świata. Nas bardzo cieszy, że do konkursu zakwalifikował się najnowszy film Agnieszki Smoczyńskiej. „Fuga” to thriller psychologiczny o kobiecie, która straciła pamięć. drugi polski akcent w konkursie to „Moja polska dziewczyna” duetu Ewa Banaszkiewicz-Mateusz Dymek. A jeśli chodzi o inne polskie nowości to bez wątpienia warto zobaczyć według nas „Ninę”, czyli nagrodzony w Rotterdamie debiut Olgi Chajdas z Julią Kijowską w tytułowej głównej.

Bardzo interesująco zapowiadają się oczywiście liczne sekcje filmowe, spośród których rekomendujemy oczywiście przede wszystkim Trzecie Oko, którego tematem jest wspomniany już Girlhood. W tym bloku znajdą się filmy o dojrzewaniu, będące interpretacjami zjawiska dziewczyńskości (np. „Team Hurricane” Anniki Berg czy „Skate Kitchen” Crystal Moselle). 

1 18. MFF Nowe Horyzonty

3 18. MFF Nowe Horyzonty

Pełny program festiwalu dostępny jest na stronie www.nowehoryzonty.pl

Internetowa sprzedaż biletów na www.nowehoryzonty.pl i w kasie kina Nowe Horyzonty rozpocznie się 17 lipca o godzinie 12.00. 

Fot. materiały prasowe