kadr z filmu „Umrzesz jutro”

Już 14 listopada rusza kolejny Festiwal Filmowy Pięć Smaków. Jakie perły azjatyckiego kina zobaczymy tym razem nad Wisłą?

To już 12. edycja Pięciu Smaków. Przez te lata festiwal przybliżający polskiej widowni kino Azji zdobył już zarówno uznanie branży, jak i oddane grono widzów. Jednocześnie zainteresowanie azjatycką kulturą w naszym kraju stale rośnie. Jeśli nie mieliście jeszcze okazji rozsmakować się w azjatyckich filmach, warszawski festiwal będzie ku temu najlepszą okazją. Między 14 a 21 listopada skierujemy wzrok na Daleki Wschód, a przyglądać będziemy się w dużej mierze zagadnieniom politycznym i społecznym, gdyż wysuwają się one na pierwszy plan w wielu prezentowanych w tym roku filmach. Co konkretnie znajdziemy w repertuarze?

Jeśli nie wiecie, od czego zacząć przygodę z azjatyckim kinem, przyjrzyjcie się sekcji Asian Cinerama, którą od ubiegłego roku twórcy festiwalu współtworzą wraz z Akademią Azjatyckich Nagród Filmowych. W sekcji same „pewniaki” – filmy, które zdobyły już liczne nagrody, uznanie krytyków, ale i publiczności. Np. „Młodość” Feng Xiaoganga, czyli opowieść o Rewolucji Kulturalnej w Chinach widzianej oczami grupki wkraczających w dorosłość artystów, którzy zajmują się przygotowywaniem spektakli dla wojska. Uniwersalne doświadczenia związane z dojrzewaniem – pierwsze miłości, przyjaźnie i dylematy co do przyszłości – mieszają się tu z wielką, bezwzględną polityką.

1 festiwal pieciu smakow

kadr z filmu „Belladonna Smutku”

2 festiwal pieciu smakow

kadr z filmu „Dukun”

Jak co roku w programie znajdziecie też filmy prezentowane w konkursie Nowe Kino Azji. Ta sekcja to doskonała okazja, by przyjrzeć się bliżej młodym, obiecującym twórczyniom i twórcom z Azji, którzy nie boją się formalnych eksperymentów, mają świeże spojrzenie. W tym roku zobaczymy między innymi „Kronikę czułości” Yang Mingming – historię skomplikowanej relacji matki i córki, które nie potrafią przeskoczyć pokoleniowego konfliktu. To będzie starcie dwóch silnych, neurotycznych kobiet, a w tle dynamicznie zmieniające się Chiny. Inna pozycja, na którą warto zwrócić uwagę to „Umrzesz jutro” w reżyserii Nawapola Thamrongrattanarita. To błyskotliwy filmowy esej o śmierci składający się z sześciu bardzo różnych historii. Długo nie wychodzący z głowy i zachwycający wizualnie!

W tym roku dużo miejsca poświęcono też awangardowym animacjom, zarówno tym nowszym, jak i bardziej klasycznym. My najbardziej czekamy na pokaz obrazu „Belladonna Smutku”, o którym już pisałyśmy. Niezwykle odważna animacja z lat 70. w reżyserii Eiichi Yamamoto to historia żyjącej w średniowiecznej Francji dziewczyny, która w noc poślubną zostaje zgwałcona przez feudała i postanawia się zemścić. Z czasem bohaterka zyskuje coraz większy posłuch w wiosce, zaczyna zarabiać jako lichwiarka, podjudza lud przeciwko władzy, propaguje wolną miłość. W średniowieczu coś takiego nie może skończyć się dobrze. „Belladonna Smutku” w nowatorski sposób mówiła o kobiecej seksualności, oglądana po latach wciąż intryguje i nie traci na aktualności.

Podczas wydarzenia coś dla siebie znajdą też wielbiciele filmowych maratonów. Na kilkanaście dni przed rozpoczęciem festiwalu jak zwykle odbędzie się Azjatycka Noc Grozy. A już w trakcie festiwalu będzie okazja obejrzeć kilka odcinków nowatorskiego serialu „Folklor” zrealizowanego przez HBO Asia. Do pracy przy serialu zaproszono sześciu wybitnych twórców kina azjatyckiego, a każdy z nich opowiedział przerażającą historię inspirowaną ludowymi podaniami z Azji. Ostatni maraton – „Ciche zmory” – to okazja do obejrzenia naraz kilku animacji z programu.

3 festiwal pieciu smakow

kadr z filmu „Hotel nad rzeką”

5 festiwal pieciu smakow

kadr z filmu „Młodość”

7 festiwal pieciu smakow

kadr z filmu „Mord”

Co jeszcze szykują w tym roku organizatorzy Pięciu Smaków? Jak zwykle wydarzenia towarzyszące. Cykl bezpłatnych wykładów w MSN na Pańskiej, podczas których będzie okazja poznać lepiej polityczne realia krajów, z których pochodzą filmy i pogłębić poruszane na ekranie tematy. W holu centrum festiwalowego w Kinotece, we współpracy z nowo powstałą księgarnią Tajfuny, zostanie natomiast zaaranżowana przestrzeń dla wszystkich miłośników literatury. Za Tajfuny odpowiada Karolina Bednarz, autorka książki „Kwiaty w pudełku”, której tekst o podejściu do menstruacji w Japonii mogliście znaleźć w jednym z numerów „G’rls ROOM”. Będzie i coś dla dzieci – spektakl inspirowany japońską ludową bajką „Tatsu Taro, syn smoka” – i wielbicieli kuchni, którzy będą mogli zapisać się na warsztaty z przyrządzania onigiri.

Pełen program 12. Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków znajdziecie na stronie wydarzenia. A my zachęcamy do rozsmakowania się w kinie Azji w listopadzie.

Fot. materiały prasowe