Miejsce: gdzieś po środku niczego. Bohaterki: zmysłowe i zarazem niewinne. Niedzisiejsze. Uciekające z kleszczy konwenansów. Tak je widzi fotografka Marianna Rothen.

Snow and Rose & other tales to pierwsza monografia prac kanadyjskiej modelki i fotografki Marianny Rothen. W tym ascetycznie i zarazem bardzo starannie wydanym albumie znajdziemy zdjęcia powstałe w ciągu kilku ostatnich lat, do złudzenia przypominające kadry filmowe. Wszystkie one opowiadają historie kobiet, a swoim klimatem przenoszą nas w inny wymiar – do lat 60. i 70., którymi inspiruje się artystka. Skojarzenia z kinem są też jak najbardziej na miejscu, bo świadomie nawiązuje ona do europejskiej kinematografii, choć nie tylko. Wśród swoich ulubionych filmów, które mają wpływ na jej twórczość, wymienia Bonnie & Clyde, Zeszłego roku w Marienbadzie, Personę, Kobietę pod presją, twórczość Roberta Altmana.

Album zaczyna się następującym cytatem: In the lonely fortress of her domestic home, life is unbearable, który najlepiej oddaje to, co Rothen chce przekazać w swoich pracach i co jest motywem wielu filmów czy powieści – wewnętrzna samotność kobiet, chęć wyrwania się z obecnego życia, społecznych okowów, przeżycia jakiejś przygody, potrzeba ucieczki od otaczającej rzeczywistości. Choćby na tamten świat. Kobiety w kryzysie, o których Rothen opowiada w swoich fotograficznych narracjach, są – jak na swój stan – zmysłowe, roztacza się wokół nich aura glamour w stylu vintage, co potęguje korzystanie także z tradycyjnych technik fotograficznych lub zastosowanie odpowiednich efektów w postprodukcji. W tym wykreowanym świecie kobiet nagość jest naturalna, nie razi. Pokazana w dość minimalistyczny i bezpośredni sposób jest integralną częścią opowiadanych historii.

Rothen pasję do fotografowania odziedziczyła po swoim ojcu – od dziecka była obyta z aparatem. Kiedy rozpoczęła karierę modelki, na chwilę przestała robić zdjęcia, jednak szybko poczuła, że nie chce tylko stać przed obiektywem i znów zaczęła fotografować, między innymi swoje koleżanki z castingów, współlokatorki. Artystka przyznaje, że choć uwielbia mężczyzn, to jednak kobiety są dla niej bardziej interesującymi bohaterkami z całą swoją złożonością i skomplikowaniem. Wydaje jej się też, że kobiety wolą oglądać zdjęcia innych kobiet.

Album można kupić na stronie bfrankbooks.org.

Fot. bfrankbooks.org, mariannarothen.com