Miał być Silencio czyli Cisza. Zdjęcia zakończono kilka tygodni temu, teraz czas na postprodukcję. Ale Almodóvar zaskoczył na długo przed premierą. Właśnie ogłosił zmianę tytułu filmu. Do kin pójdziemy na Julietę. Jak się okazuje to nie pierwszy raz, gdy reżyser zmienia plany.

Almodóvar to chyba najpopularniejszy hiszpański reżyser. Oczywiście, gonią go Amenábar, de la Iglesia, Balagueró. Buñuel i Saura gonić nie muszą, ale nazwisko reżysera z La Manchy i tak wwierciło się już w nasze głowy poruszającymi Wszystko o mojej matce i Porozmawiaj z nią. Po thrillerze Skóra, w której żyję, a potem komicznych Przelotnych kochankach, Almodóvar zapowiedział powrót do stylu swoich najpopularniejszych dramatów, z Kiką na czele.

Na początku sierpnia padł ostatni klaps nowej produkcji. Gdzie? W samym sercu Madrytu, w dzielnicy Justitia. Aktorzy i ekipa wystylizowani na lata 80. i słynna Movida madrileña, której Almodóvar był czynnym członkiem. W rolach głównych występują Emma Suarez i Adriana Ugarte, którym partneruje niezastąpiona Rossy de Palma, piękne i popularne Inma Cuesta i Michelle Jenner, Pilar Castro i inni. I pomyśleć, jakie wspaniałe widoki mieli sąsiedzi zamieszkujący okolicę... 

Julieta (wcześniej Silencioto nie pierwszy film Almodóvara, który zmienił nazwę. Decyzja reżysera była jednak podytkowana inną premierą, która pojawi się w kinach w marcu – Martin Scorsese wypuści wtedy film o tym samym tytule. Słynny film Hiszpana Pepi, Luci, Bom i inne dziewczyny z dzielnicy początkowo miał być nazwany Powszechnymi erekcjami (od jednej ze scen). Matador z 1986 roku, z brawurową rolą Antonio Banderasa, też zakładał inny tytuł. W głowie filmowca powstał pomysł na Cały świat kogoś podziwiaale został zmieniony, a krótka nazwa, znacząca i łatwa do zapamiętania, okazała się strzałem w dzieciątkę. Dalej, Nieszczęśliwy gwałt przekształcono w Kikębo przecież gwałtów szczęśliwych nie ma i nigdy nie było, poza tym tytuł obraziłby ofiary przemocy seksualnej, co Pedro doskonale rozumiał. Nawet słynny Volver z piękną rolą Penelope Cruz miał zostać przechrzczony z Ducha babciAż przyszedł czas na Julietę. Ale na nią przyjdzie nam poczekać do przyszłego roku.

1

Fot. mat. promo.