14 sierpnia w Toronto w Buddies in Bad Times (BIBT) Theatre odbył się bal przebierańców dla osób niepełnosprawnych i wszystkich innych zainteresowanych. 125 biletów po 20 dolarów wyprzedało się co do jednego. Oczywiście nie obeszło się bez skrajnych głosów – od świętego oburzenia po pełną aprobatę. Seks osób niepełnosprawnych to wciąż tabu w naszym społeczeństwie, o czym szerzej pisaliśmy w artykule SEKS NA MARGINESIE. Osoby z różnymi dysfunkcjami, psychicznymi i/lub fizycznymi wciąż traktowane są jako duże, aseksualne dzieci lub seksualni maniacy, nie ma nic po środku.
Z jednej strony trudno się dziwić, że sfera seksualna jest u nich wciąż niezaopiekowana, skoro na każdym kroku napotykają na bariery utrudniające życie, choćby w sklepach i urzędach. Więc jeśli nikt im nie pomoże (np. w Holandii świadczone są usługi seksualne osobom niepełnosprawnym w ramach rehabilitacji, ale należy to do wyjątków), to skazani są na siebie samych. Właściciele klubów erotycznych z reguły nie wpadają na to, że ich klientami mogliby być też niepełnosprawni i warto by dostosować do nich przestrzeń. Z drugiej strony niepełnosprawni mają potrzeby seksualne, a niemożność ich zaspokojenia to kolejne wykluczenie. Wszak seks to istotny obszar zaliczający się do tego, co składa się na ogólne pojęcie zdrowia.
Logo hiszpańskiej organizacji Yes, we fuck! wspierającej osoby niepełnosprawne, zwłaszcza w zakresie wykluczenia seksualnego
Dlatego też niepełnosprawni postanowili wziąć sprawy w swoje ręce, aby choć w pewny stopniu zaspokoić swoje potrzeby, jak również zwrócić uwagę społeczeństwa, że je mają. Stella Palikarova, pomysłodawczyni balu nazwanego Rozkoszni niepełnosprawni (Deliciously Disabled) sama porusza się na wózku, ale jak podkreśla nie jest to równoznaczne z zanikiem libido. Wymarzyła sobie wielką seksimprezę bez wykluczeń i udało jej się dopiąć swego. Forma balu przebierańców miała nie tylko uatrakcyjnić wydarzenie, lecz także pomóc nieśmiałym. Zadbano o różnego rodzaju ułatwienia, np. podnośniki dla wózków (bo wózek to taka wielka sekszabawka – mówił współorganizator Andrew Morrison-Gurza), tłumaczy, a opiekunowie czy przyjaciele niepełnosprawnych uczestników mogli im za darmo towarzyszyć.
Kadr z filmu Sesje – materiały prasowe
Wielu lekarzy zaczyna też coraz głośniej mówić o terapeutycznym wpływie seksu na wszelkie schorzenia, samo myślenie o tym potrafi poprawić nastrój. W naszym kraju jakiś czas temu głośno było o akcji fundacji Rak’n’roll pt. Kancersutra, która uświadamia jak ważne i pomocne w terapii oraz dla ogólnego dobrego samopoczucia jest dbanie o życie erotyczne w przypadku osób walczących z nowotworami. Dlatego oby więcej takich akcji jak ta nasza i jak orgia w Toronto.
Kadr z filmu Miłość Larsa – materiały prasowe
Fot. główne: facebook.com/deliciouslydisabled