Kobiece piersi. Piękne, symboliczne, erotyczne, życiodajne… Można by tak długo wymieniać, przede wszystkim trzeba jednak o nich pamiętać na co dzień, nie tylko od święta. Dbać, sprawdzać, pielęgnować, aby były źródłem radości, a nie zmartwień. Czy badacie swoje piersi?

Są bardziej symbolem niż organem. Może dlatego, że raz się je ma, innym razem znów nie ma. Dlatego należą do tego, kto (pierwszy) położy na nich swoją rękę – powiedział Janusz Noniewicz podczas wykładu towarzyszącego spotkaniu inaugurującemu bardzo ważną kampanię. Kampanię Patrz, dotykaj, dbaj, której celem jest podkreślenie, może przypomnienie niektórym, że kobiecy biust to temat, o którym warto mówić pełnym głosem; to temat należący do wielu sfer – kultury, intymności, naszej codzienności.

 

 

Kiedy myślimy o piersiach, to zwykle najpierw pojawia się erotyczny kontekst, potem kompleksy – czy nie za duże, a może za małe, za okrągłe, za spiczaste. Wszystkie są piękne. Przede wszystkim zaś powinny być zdrowe. Wycieki, guzki, deformacje – to coś, o czym wolimy nie myśleć, chcemy zakryć seksowną bielizną, choć może niekoniecznie wygodną, w odpowiednim rozmiarze czy o pasującym kroju. Ważne, aby była ładna. Jednak bielizna, którą nosimy na co dzień, jak i na przykład podczas uprawiania sportu ma znaczenie. Ma wpływ na kształt biustu, stan kręgosłupa itp. Znaczenie ma także technika samobadania piersi lub robienia tego z partnerem, bo dlaczego by nie włączyć tego do wspólnych rytuałów? Trzeba dotykać, ale nie byle jak, a uważnie, miejsce koło miejsca.

 

Kampania Patrz, dotykaj, dbaj ma na celu zmianę podejścia kobiet do samobadania i zapobiegania chorobom piersi. Opiera się na otwartym cyklu warsztatów i spotkań z ekspertami medycyny oraz mody, które mają za zadanie poszerzyć wiedzę i zmotywować do indywidualnego działania. Głównymi ekspertami akcji są profesorowie: Zbigniew Lew-Starowicz, psychiatra, psychoterapeuta i seksuolog oraz Zbigniew Nowecki z Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Program wzbogaca udział brafitterek oraz specjalistów z dziedziny mody. Nie brakuje w nim też wątków z zakresu kultury i sztuki. Zapisy odbywają się w butikach AB OVO, a informacje o punktach biorących udział w programie dostępne są na FB akcjiDzięki niej można nauczyć się technik samobadania, uzyskać niezbędną wiedzę na temat własnego biustu, rozwiać wszelkie wątpliwości. Naprawdę warto. 

Fot. materiały prasowe