Stajemy się coraz bardziej świadomymi konsumentami. Nie wybieramy już pierwszych lepszych produktów ze sklepowych półek. Sprawdzamy skład, kalorie czy materiał, z którego zostało wykonane opakowanie. Od niedawna da się sprawdzić coś jeszcze. Pola to aplikacja idealna dla osób, które nie przepadają za globalnymi koncernami i najchętniej kupują od lokalnych firm oferujących unikalne produkty. Jak działa Pola? Wystarczy zeskanować kod kreskowy produktu z pomocą aplikacji, a na ekranie smartfona pojawia się informacje o producencie. Czy firma opiera się na polskim kapitale? Czy ma swoja produkcję na terenie naszego kraju? Czy zatrudnia polskich pracowników?

3

pola-app.pl

 

Czytanie wszystkich informacji przed zdecydowaniem się na zakup każdego jogurtu czy kremu mogłoby zajmować zbyt dużo czasu. Produkty można jednak ocenić łatwiej. Po zeskanowaniu produktu pojawia się również czerwony pasek, który wizualizuje ilość punktów przyznaną producentowi. Każdej firmie Pola przypisuje od 0 do 100 punktów. Pierwsze 35 przyznaje proporcjonalnie do udziału polskiego kapitału w konkretnym przedsiębiorstwie, kolejne 10 dostaje za bycie zarejestrowaną w Polsce. Następne 15 punktów pokazuje, czy firma zatrudnia na terenie naszego kraju osoby w obszarze badań i rozwoju. Ostatnie 10 punktów trafia do firm, które nie są częścią zagranicznych koncernów. Ponadto jeżeli znajdziecie firmę, której nie ma w bazie, możecie to zgłosić, aby pomóc w uzupełnianiu bazy.

Pola to aplikacja wydana przez Klub Jagielloński, przygotowane we współpracy z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, Instytutem Logistyki i Magazynowania oraz organizatorami cyklu spotkań dla programistów – Koduj dla Polski. Takie inicjatywy lubimy i od dziś zabieramy obowiązkowo Polę na zakupy.

1

pexels.com