Nie tylko obchodzony dziś Światowy Dzień Walki z AIDS powinien być zachętą do wykonania badań. Rozpoczynając współżycie seksualne z nowym partnerem, zawsze powinniśmy udowodnić, przede wszystkim sobie samym, że jesteśmy zdrowi.

W temacie bezpieczeństwa seksualnego, a co za tym idzie naszego zdrowia i życia, nie ma mowy o ustępstwach. Chwila uniesienia może nas naprawdę dużo kosztować, niewspółmiernie dużo w stosunku do przeżywanej przyjemności. Eros i Tanatos w naszej kulturze i wyobrażeniach wprawdzie idą w parze, ale lepiej nie doświadczać tego na własnej skórze. Konsensualny seks to taki, na który wszystkie jego strony wyrażają entuzjastyczną zgodę, czują się bezpiecznie, nie są przekraczane ich granice, a życie nie jest zagrożone. Dlatego stosunek bez prezerwatywy z kimś, czyjej historii seksualnej i badań nie znamy, stawia nas w grupie ryzyka. Naturalnie są też inne drogi zarażenia się wirusem, nie tylko płciowa, dlatego powinniśmy się sprawdzać pod kątem nosicielstwa HIV. Zwłaszcza jeśli nie chcemy kogoś nieświadomie zarazić. 

1

Fot. materiały prasowe MAC Cosmetics

1 grudnia to Światowy Dzień Walki z AIDS, który przypomina nam, jak ważne jest regularne badanie, przełamywanie tabu związanego z wirusem. W działania wspierające tę inicjatywę od 1994 roku włącza się między innymi marka MAC Cosmetics. Do tej pory MAC AIDS Fund udało się zebrać 400 milionów dolarów dzięki sprzedaży pomadek i błyszczyków z kolekcji VIVA GLAM, które przeznaczone są na pomoc osobom dotkniętym przez HIV i AIDS. MAC przyłączył się też do Projektu TEST, czyli obywatelskiej akcji, która od 7 lat zachęca Polaków do testowania się w kierunku HIV. Wśród gwiazd, które wzięły w niej udział w tym roku są: Magdalena Boczarska, Olga Bołądź, Janusz Chabior, Łukasz Simlat czy Cezary Harasimowicz. Tym razem promowanie badań polega na umieszczaniu w mediach społecznościowych selfie z ustami pomalowanymi czerwoną szminką i oznaczonymi hashtagami: #pozytywni, #mamytowekrwi, #MACAIDSFUND, #VIVAGLAM, #MACCares).

2

Fot. materiały prasowe Projekt TEST

Na stronie Projekt TEST znajdziemy wykaz placówek, w których możemy bezpłatnie i anonimowo wykonać badania, a także znajdziemy podstawowe informacje na temat tego, jak wygląda taki test. Sporo przydatnych rzeczy znajduje się także na rządowej stronie Krajowego Centrum do spraw AIDS