Spędzają razem dziesiątki lat, praktycznie całe życie, a później umierają jedno po drugim. Jak z naukowego punktu widzenia wytłumaczyć fenomen par, których członkowie odchodzą w bliskich odstępach czasu?

Johnny Cash zmarł zaledwie kilka miesięcy po June Carter Cash – miłości swojego życia. Dwójka muzyków żyła razem przez ponad 30 lat. Znany amerykański futbolista, Doug Flutie, opowiedział kiedyś na wizji historię swoich rodziców. Najpierw na zawał serca zmarł jego ojciec, a godzinę później umarła jego matka. Byli małżeństwem przez 56 lat. Takich przykładów jest znacznie więcej – w życiu, w filmie, w literaturze. A co o wspólnym umieraniu mówi nauka?

Socjolodzy przypisują taki stan rzeczy tak zwanemu efektowi wdowieństwa. To najdokładniej udokumentowany przypadek wpływu relacji międzyludzkich na zdrowie. Nicholas A. Christakis z Uniwesytetu w Harvardzie i Felix Elwert z Uniwersytetu w Wisconsin przez 9 lat pracy nad badaniami przeanalizowali dane dotyczące prawie 400.000 amerykańskich długoletnich par. Wyniki wskazują, że zaraz po śmierci jednego z małżonków, prawdopodobieństwo śmierci drugiego wzrasta o około 20%, a po 3 miesiącach aż o 90%.

1

pexels.com

Przyczyną numer jeden śmierci są choroby serca, czy nagłe zatrzymanie akcji organu związane bezpośrednio z intensywnie odczuwaną żałobą. Z tego względu kardiolodzy stosują nazwę syndrom złamanego serca. Częściej dotyka on kobiet i wywołuje u nich urazy serca nie tylko po śmierci męża, ale i innych bliskich osób, przeważnie z rodziny – np. dziecka. Z raportu doktor Barbary Messinger wynika, że zgon współmałżonka z powodu ataku serca częściej przydarza się osobom, których żona czy mąż zmarli wcześniej w sposób nagły, nieoczekiwany. Rzadziej przytrafia się ludziom, którzy mieli dużo czasu na pogodzenie się z odchodzeniem partnera chorego na przykład na raka lub zespół Parkinsona. Szok robi więc swoje i zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z mięśniem sercowym. Co ciekawe, Christakis i Elwert odkryli, że osoby, które umierają jako drugie stają się bardziej podatne również na różnego rodzaju przewlekłe choroby np. cukrzycę, a nawet na wypadki.

Czy można powiedzieć, że małżonkowie rzeczywiście umierają z powodu złamanego serca? Z pewnością doświadczenie żałoby czyni ich bardziej podatnymi na różnego rodzaju schorzenia. Nie bez znaczenia jest też fakt, że po dziesiątkach lat spędzonych razem, większości ludzi trudno jest wyobrazić sobie życie bez tej drugiej osoby. Umieranie razem to nie tylko romantyczny mit, ale i naukowy dowód na to, że relacje międzyludzkie mają wyraźny wpływ na stan zdrowia, nie tylko psychicznego. 

3

unsplash.com