Michniów to niewielka wieś w województwie świętokrzyskim. W tym miejscu powstaje nowoczesne i potężne Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich. Dlaczego właśnie tam?

W Michniowie mieszka około 500 osób, w pobliżu znajduje się Kamień Michniowski – rezerwat przyrody, a przez wieś przechodzi niebieski szlak turystyczny. Teraz historię wsi ma szansę poznać cały świat. W czasie II wojny światowej większość mieszkańców Michniowa czynnie przeciwstawiała się okupantowi. Niektórzy byli członkami Armii Krajowej, inni, jak tylko mogli, pomagali partyzantom. Zapewniali im nie tylko wyżywienie, ale i przekazywali informacje. Dwa lata przed końcem wojny władze okupacyjne spacyfikowaly wieś, zabijając większość mieszkańców. Niektórzy zostali deportowani do obozów koncentracyjnych, inni wysłani na roboty przymusowe. W Michniowie ocalały wtedy jedynie dwa budynki. Wszystko spłonęło, a odbudowy wsi zabroniono, grożąc konsekwencjami. Po zakończeniu okupacji wieś zaczęła się odradzać. Co więcej, Michniów stał się symbolem wzorowej postawy polskich wsi podczas II wojny światowej. To tu pod koniec lat 80. ubiegłego wieku postanowiono wybudować Mauzoleum Męczeństwa Wsi Polskich, którego rolę pełni dziś kompleks składający się z pomnika, Izby Pamięci i sanktuarium.

65 lat po pacyfikacji Michniowa ogłoszono konkurs na rozbudowę Mauzoleum. Wygrał projekt Mirosława Nizio z Nizio Design International, który zaproponował nie tylko bryłę architektoniczną, ale też zagospodarowanie terenu, koncepcję wnętrza i samej wystawy. Inspiracją do stworzenia budynku były tradycyjne chałupy, które przez zabieg zwielokrotnienia symbolizują stopniową destrukcję. To betonowy, uzupełniony szkłem budynek o długości 160, wysoki na 15 i szeroki na 14 metrów. Im dalej, tym bardziej otwarte i oszczędne w konstrukcji bryły stają się transparentne, odsłaniając umowny szkielet. Widać to wyraźnie na placu budowy, gdzie rozpoczął się ostatni etap wznoszenia obiektu. Mauzoleum będzie można odwiedzić już w przyszłym roku.

1

 

3

Fot. mat. promo.

4

Fot. mat. promo.