Twórczyni filozofii obiektywizmu. Zachwalająca jednostki i prawa logiki, nienawidząca mas i mistycyzmu. Pisarka, scenopisarka, eseistka – Ayn Rand.

Ayn Rand urodziła się w roku 1905 w St. Petersburgu w żydowskiej rodzinie. Podobno o tym, że chce zostać pisarką zadecydowała już w wieku 9 lat. Studiowała historię, następnie scenopisarstwo. Ostro potępiała rewolucję bolszewicką i gdy tylko nadarzyła się okazja, wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Po drugiej stronie oceanu Ayn Rand podejmowała się różnych prac, aby się utrzymać. Jednocześnie cały czas pisała. Choć na jej sztuka The Night of January 16th” doczekała się inscenizacji w Hollywood i na Broadwayu, dopiero powieść „Źródło” przyniosła Rand prawdziwą sławę. Kontrowersyjne poglądy pisarki, takie jak stawianie na pierwszym miejscu wśród cnót egoizmu, rozumianego jako ochrona własnego interesu, dążenie do szczęścia własnego, niezależnego od innych osób, przysporzyły jej zarówno oddanych wielbicieli, jak i zagorzałych przeciwników. Jej najbardziej znaną powieścią jest Atlas zbuntowany opisujący losy wybitnych jednostek na tle polityki i ekonomii. W języku polskim ukazały się również inne dzieła autorki – Hymn, Źródło, Cnota egoizmu, Powrót człowieka pierwotnego i Kapitalizm: nieznany ideał.

1

 

3

 

4

 

5

 

2

Fot. opracowanie graficzne Małgorzata Stolińska dla enter the ROOM na bazie zdjęć z unsplash.com, pexels.com i wikipedia.org